Erişilebilirlik

'Washington ile New York Arasındaki Rekabet' - 2004-08-28


Cumhuriyetçi Parti kurultayı tarihte birbiriyle hiç bir zaman tam geçinememiş olan iki Amerikan şehrini, Washington ve New York’u karşı karşıya getirecek.

Cumhuriyetçi medya patronu belediye başkanı Micheal Bloomberg’ün davetiyle gerçekleşen kurultay iki şehir arasındaki çekişmenin esas nedeninin siyasi değil rekabete dayalı olduğunu gösterdi.

30 Ağustos Pazartesi günü New York’ta başlayacak ve dört gün sürecek Cumhuriyetçi Parti kurultayı Cumhuriyetçilerin Başkan Bush’a verdiği desteği sahnelerken, aynı zamanda tarih boyunca birbiriyle hiç geçinemeyen iki Amerikan şehrini, başkent Washington ve New York’u karşı karşıya getirecek.

Cumhuriyetçi medya baronu belediye başkanı Micheal Bloomberg’ün davetiyle gerçekleşen kurultaya bakılırsa, New York ile Washington arasındaki ayrım siyasi olmaktan uzak, daha çok sosyal psikolojiye dayanan bir çekişme.

İmparatorluğun ticari ve mali başkenti olan New York ile askeri başkenti Washington’u temsil edenlerin birbirlerine teleskopun ters uçlarından bakmalarına dayanan farklılık şimdi şehrin sokaklarını ve çatılarını süsleyen Bush karşıtı dev pankartlarda kayıtlı.

Washington’dan bakıldığında New York nezaketten uzak, kabalığın, yüksek sesle konuşmanın, bağırıp çagırmanın geçer akçe göründüğü bir medeniyet karmaşası.

New York’tan bakıldığında Washington renksiz, sıkıcı, dar, ilgi odağı iktidara kilitli, yaratıcılıktan uzak cansız bir başkent.

Washingtonlular Milli Güvenlik Danışmanı Condolezza Rice bir lokantaya girdiğinde ayağa kalkıp selamlarlarken, New Yorklular moda dergilerinin sosyete yönetmenlerine şapka çıkarmayı tercih edebiliyorlar.

Washington’un yeni yetme gençleri taze demokrasi kokusuyla dolu gögüslerini fotokopi çekmeye vakfettikleri vakıfların kimlik kartlarıyla süslerken, New York’un gençleri moda dergilerinin yayınyönetmenlerinin davet listelerini fotokopileyerek ve tanımadıkları insanlarla yarı çıplak dansederek başlıyorlar çalışma hayatına.

Washington’daki siyah güneş gözlüklü, gri takımlı, kulaklarında kulaklık taşıyan adaleli korumalar devlet adamlarını korurken, New York’ta aynı kılıktaki adamlar geceklüplerinin kapılarını korumakla görevli.

Washington’da iktidar merkezi, hiyerarşik, belli ve tek. New York’ta iktidar merkezi tersine yaygın; dağınık ve çok çeşitli.

Örneğin yaptığı yatırımlar sayesinde büyük paralar kazanan bir yatırımcının, bir gece klübune girebilmek için kapıyı koruyan gecekondudan yetişme birine muhtaç olması, onun koyduğu kurallara uygun sıraya girmesi New York’ta iktidar tanımının nasıl değişebileceğinin önemli kanıtlarından biri.

New York’lu cinsiyeti muglak erkekler dergisi Details’in yayıncısına bakılırsa bütün Cumhuriyetçiler saçlarını aynı şekilde taradıklarından New York sokakları Cumhuriyetçi parti kurultayında dolaşılmayacak yerler haline gelecek.

Demokrat partinin Washington’da çalışan siyasi danışmanı James Carville’e bakılırsa, Washingtonlular yılda en az on kere New York’a geldiklerinden burada daha az uyunup, daha fazla gürültü çıkarılacağını ve daha fazla yenileceğinin gayet farkında ve New York kurallarına dört gözle uymaya hazır.

XS
SM
MD
LG