Erişilebilirlik

'Müslüman Seçmenler Kerry'yi Destekliyor' - 2004-08-28


Amerika’daki Müslüman seçmenlerin büyük çoğunluğu dört yıl önceki Başkan seçiminde Cumhuriyetçi aday George Bush’u desteklemişti. Ancak Amerika’daki İslami örgütlerin liderleri Müslüman seçmenlerin bu yılki seçimlerde Bush’un yeniden seçilmesine sıcak bakmadığını söylüyor.

Kısa adı CAIR olan Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi'nin açıklamasına göre, 2000 yılındaki başkanlık seçiminde oy veren Müslümanların yüzde 78’i tercihini George Bush’tan yana kullandı.

Örgüt, Bush’un, Demokrat rakibi Al Gore’u sadece 537 oy farkıyla geçtiği Florida eyaletinde Müslümanların, 64 bin oy farkla rakibine karşı Bush’u tercih ettiğini belirtiyor.

Ancak Monseyin bin’den fazla Müslüman seçmen arasında yaptığı, resmi olmayan son anketin sonuçlarına göre, Bush’un başkan olmasından buyana Müslüman seçmenlerden aldığı destek büyük ölçüde azalmış görünüyor.

Son araştırmaya katılanların yüzde 54’ü Demokrat Parti adayı John Kerry’ye, yüzde 26’sı ise bağımsız aday Ralph Nader’e oy vereceğini söylerken, tercihi Bush’tan yana kullanacağını söyleyenlerin oranı sadece yüzde 2’de kaldı.

Amerika-İslam İlişkileri Konseyi direktörü Nihad Awad, araştırma sonuçlarını şöyle yorumluyor: "Çok açık bir şekilde, Müslüman topluluğun ve seçmenlerin, Bush yönetiminin, temel haklar da dahil iç politikadaki performansından veya Ortadoğu’da barış, Irak ve Afganistan savaşı gibi dış politika alanında yaptıklarından hoşnut olmadığı görülüyor.”

Araştırmaya katılan Müslümanların yüzde 87’si Irak savaşından sonra kendini daha güvensiz hissettiğini söylerken, kendini daha güvende hissedenlerin oranı sadece yüzde dokuz. Ancak, Müslümanların yüzde 81’i Amerika’da ibadet yapma konusunda kendilerini özgür hissediyor.

Amerikalı Müslümanların büyük bir kısmı, Irak’ın işgaline karşı çıkıyor ve Başkan Bush’un İsrail-Filistin çatışmasında Amerikan dış politikasını İsrail yanlısı bir rotaya soktuğunu düşünüyor.

Amerikalı Müslümanlar, 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra kabul edilen ve güvenlik güçlerine terör zanlılarını gözaltına alma ve tutuklama konusunda daha fazla yetki veren Yurtseverlik Yasası’ndan da kaygı duyuyor.

11 Eylül’den sonra başlatılan operasyonlarda terörizmi finanse ettiğinden şüphe edilen İslami yardım örgütleri kapatılmış, binlerce göçmen gözaltına alınmış ve Arap-Amerikalılar ayrımcılıktan şikayet etmeye başlamıştı.

Müslüman Halkla İlişkiler Konseyi adlı kuruluştan Hasan İbrahim, Müslüman seçmenlerin de diğer Amerikalılarla aynı değerleri paylaştığını vurguluyor: "Ülke içinde temel bireysel hakların korunmasını istiyoruz. Dış politikada insan haklarına önem verilmesini istiyoruz. Bunlar, Amerika’nın değerleri. Sadece Amerikalı Müslümanların değerleri değil. Bence bunlar her Amerikalının savunması gereken değerler.”

Son günlerde Müslüman seçmenlerin izleyeceği tavırla ilgili olarak Washington’da düzenlenen bir foruma önemli siyasi partilerin temsilcileri de davet edilmişti. Foruma katılan tek aday Müslüman oylarını almak için büyük çaba harcayan ve Irak savaşına da açık bir şekilde karşı çıkan, bağımsız Ralph Nader oldu. Nader şöyle konuştu: "Hem George Bush hem de John Kerry, Amerika’nın Irak’ta aynı yolu izlemesi gerektiğini söylüyor. Washington’da anladığımız dille bunun anlamı, bitmek bilmeyen bir yalpalama, mırıldanma, homurdanma ve aşağılamayı dış politikanın merkezine oturtmaktır. Amerikan halkı giderek daha fazla oranda Irak savaşına karşı çıkıyor. Kendilerine yalan söylendiğini ve aldatıldıklarını fark ediyorlar.”

Önde gelen Amerikalı Müslüman örgütleri, başkanlık seçiminde bir adayı açıkça destekleyebilmek için siyasi eylem komiteleri kurdu. Bu örgütler aynı zamanda Kasım seçimlerinde mümkün olan en yüksek sayıda Müslümanın oy kullanması için seçmen yaşındaki bir buçuk milyon Müslüman arasında, 2 Kasım'daki seçimde oy kullanabilmeleri seçmen kaydı kampanyası yürütüyor.

XS
SM
MD
LG