Erişilebilirlik

Necef'te Şiddetli Çarpışmalar - 2004-08-24


Irak'ta, Şiilerin kutsal kenti Necef'te Amerikan kuvvetleriyle isyancı Şii militanlar arasında çarpışmalar devam ediyor.

Amerikan kuvvetleri, militanları Hz. Ali türbesi ve camiini terketmeye zorlamak için çemberi daraltırken patlamalar ve silah atışları yüzünden Necef'in duman bulutu altında olduğu bildiriliyor.

Görgü tanıkları kent sokaklarında önceki günlere kıyasla çok daha az sayıda Şii militan görüldüğünü, türbe çevresindeki binaların damlarından Amerikalı keskin nişancıların, militanlara ateş açtığını söylüyor.

Türbenin çatışmalarda zarar görmediği ancak bazı dış duvarlarında mermi izlerine rastlandığı bildiriliyor.

Iraklı yetkililer, Şii militanları türbeyi boşaltmaya zorlama çabası sırasında Hz. Ali camii ve türbesine zarar vermemek için her türlü gayreti gösterdiklerini söylüyor.

İslam Konferansı Örgütü Dönem Başkanı Malezya Başbakanı Abdullah Ahmed Bedevi, Necef'te şiddeti önlemesi için Birleşmiş Milletler'e çağrıda bulundu.

Camide saklanan Şii militanların bağlı olduğu din adamı Mukteda El Sadr'ın yardımcıları geçen hafta caminin anahtarlarını ülkenin önde gelen Şii dinadamı Ayetullah Ali el Sistani'ye vermeye hazır olduklarını söylemişti. Ancak bu konuda varılan anlaşma hala uygulanmadı ve Mukteda el Sadr'ın nerede olduğu bilinmiyor.

İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, Pazartesi günü yaptığı açıklamada Tahran'ın Irak'ta Mukteda el Sadr'ı desteklemesinin sözkonusu olmadığını söyledi. Hatemi, İran'ın, komşu Irak'ta hiçbir gruba destek sağlamadığını belirtti.

Bu arada Irak'ın diğer kesimlerinde şiddet olayları Pazartesi günü de devam etti. Amerikan askeri sözcüsü son günlerde ölen Amerikan askeri sayısını beş olarak açıkladı.

Endonezya yetkilileri, bir Endonezya vatandaşının Pazar günü Musul'ta pusuya düşürülerek öldürüldüğü yolundaki haberleri incelediklerini söyledi. Nepal hükümeti Irak'ta kaçırılan 12 vadandaşının en kısa zamanda serbest bırakılmasını istedi.

Başkan Bush ise Pazartesi günü Teksas'taki çiftliğinde en üst düzeydeki sivil ve askeri yetkililerle Irak'taki durumu görüştükten sonra, Irak'ta "ilerleme sağlandığını" söyledi. Başkan'ın görüştüğü yetkililer arasında Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers vardı.

XS
SM
MD
LG