Erişilebilirlik

Kadınlar Maratonda Altın Madalya Japonya'nın - 2004-08-23


Atina olimpiyatlarında, kadınlar maratonunun galibi Japon Mizuki Noguchi oldu.

Noguchi, 42 kilometrelik parkuru 2 saat 26 dakika ve 20 saniyede tamamladı. Japon koşucu, 2003 yılı dünya şampiyonu Kenyalı Catherine Ndereba’dan 12 saniye daha hızlı parkuru tamamladı. Aynı yarışta Amerikalı sporcu Deena Kastor bronz madalya kazandı. Japonya 2000 yılında Sydney’de yapılan olimpiyat oyunlarında da kadınlar maratonda altın madalyayı elde etmişti.

Amerikalı Justin Gatlin, 100 metreyi 9 saniye 85 salisede tamamlayarak dünyanın en hızlı sporcusu unvanını kazandı. Gatlin’in hemen ardından, Portekizli Francis Obikwelu, 1 salise farkla 9 saniye 86 salisede; Amerikalı eski olimpiyat şampiyonu Maurice Greene 9 saniye 87 salisede yarışı tamamladı.

Erkekler yüksek atlamada İsveç’ten Stefan Holm altın madalyayı kazandı. Macar Adrian Annus da erkekler çekiç atmada birinci oldu.

Altın madalya yarışında Çin 22 madalya ile öne geçerken, Amerika 21 madalya ile ikinci, Japonya 13 madalya ile üçüncü sırada yer alıyor. Toplam madalya sayısında ise Amerika 57’ye karşı 46 madalya ile Çin’e fark atıyor. 36 madalya ile Rusya üçüncü sırada yer alıyor.

Bu arada, Amerika Dışişleri Bakanlığı, 29 Ağustos’taki olimpiyatların kapanış törenine Colin Powell’ın Amerika’yı temsilen katılacağını açıkladı.

XS
SM
MD
LG