Erişilebilirlik

AİHM Kıbrıs'ta Mülk Sorununu Ele Alacak - 2004-08-23


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 2 Eylül’de Kıbrıslı Rum göçmenlerin Kuzey Kıbrıs'taki mallarıyla ilgili olarak özel bir duruşma yapacak.

AİHM, Kıbrıs’ta yapılan referandumun ardından ortaya çıkan durumun bu davaları ne şekilde etkileyeceğine karar verecek.

Mahkemede ayrıca, Rumların mal ve mülkleriyle ilgili haklarını arayabileceği Kıbrıs Türk mahkemelerinin bu konuda ne derece yetkili olabileceği değerlendirilecek ve karara bağlanacak.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki Türk yargıç Profesör Feyyaz Gölcüklü, referandumdan çıkan sonucun, kararı etkilemesi gerektiğini söyledi. Gölcüklü, “Louzidou davasında mahkemenin kararına esas olan gerekçe, Türklerin Güney Kıbrıs’daki Rumların kuzeye geçip mülklerini kullanmasını engellemesiydi...” şeklinde konuştu. Gölcüklü referandumda, Kıbrıs'ta birleşmeyi kabul etmeyen tarafın Rumlar olduğunu ve bu şekilde ortaya çıkan fiili durumun hukuki neticeyi etkilemesi gerektiğini söylüyor.

Louzidou davasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye'yi, Titina Louzidou adlı Kıbrıslı Rum kadına, kuzeydeki evine 1974'denberi dönemediği gerekçesiyle yaklaşık 1 milyon Dolar tazminat ödemeye mahkum etmiş, Türk hükümeti de bu tazminatı geçen yıl sonuna doğru ödemişti.

Mahkeme, Kıbrıs'ta Nisan ayında yapılan referandumlar öncesinde aldığı bir kararla, diğer Kıbrıslı Rumlar tarafından, Louzidou davası emsal gösterilerek açılan davaları ele alıp almama konusunda karar vermeyi ise Eylül ayına ertelemişti.

Avrupa İnsan Hakları mahkemesinde Louzidou benzeri yaklaşık 40 dava bulunduğunu söyleyen Feyyaz Gölcüklü, Mahkeme’de açılacak davaların devletler aleyhine olması koşulundan ötürü Kıbrıslı Türklerin mahkemeye başvurmadığını, çünkü Türk kesiminin, Rum kesimindeki devleti tanımadığını sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG