Erişilebilirlik

Bangladeş'te Muhalif Mitingine Bomba: 13 Ölü - 2004-08-21


Bangladeş'in başkenti Dakka'da ana muhalefetteki Avami Birliği partisinin mitingi sırasında düzenlenen bombalı saldırıda en az 13 kişi öldü, 300'den fazla kişi de yaralandı.

Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Saldırı sırasında partisinin genel merkezinden kalabalığa hitap eden ülkenin en tanınmış muhalif lideri, eski başbakan, Şeyh Hasina'nın yara almadan kurtulduğu bildiriliyor. Avami Birliği Partisi Genel Sekreteri Abdül Celil, bombalı saldırının Şeyh Hasina'yı hedef aldığını söyledi.

Bombaların yol açtığı belirtilen patlamaların sorumluğunu henüz üstlenen olmadı.

Bu arada, saldırıyı protesto eden bazı muhalefet yandaşlarının, yoldan geçen araçlara saldırdığı, bazılarını ateşe verdiği bildirildi.

Bangladeş'te bu yıl içinde bir dizi bombalı saldırı düzenlendi. Bu ayın başlarında Avami Birliği Partisi'nin bir yöneticisi, ülkenin kuzeydoğusundaki Sylhet'te bombayla öldürüldü. Avami Birliği, başkent Dakka'da dünkü toplantıyı Sylhet'teki saldırıyı protesto amacıyla düzenlemişti.

Mayıs ayında da yine Sylhet'te bir caminin yakınında patlayan bomba üç kişinin ölümüne ve 50 kişinin yaralanmasına yolaçtı. Yaralılar arasında İngiltere'nin Müslüman olan Dakka Büyükelçisi de vardı. Sylhet'teki her iki saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadığı gibi hiç kimse tutuklanmadı.

XS
SM
MD
LG