Erişilebilirlik

20 Ağustos 2004 - 2004-08-20


Washington Post, Amerika’nın eski Ankara büyükelçisi Morton Abromowitz ile eski Dışişleri bakan yardımcılarından Richard Burt'un Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği ile ilgili bir makalesine yer veriyor. Aralık ayında Birliğin Türkiye'ye müzakerelere başlama tarihi verip vermeyeceği konusundaki kararını açıklayacağını hatırlatan Abromowitz ve Burt, alınacak kararın hem Türkiye, hem Avrupa Birliği hem de Amerika açısından büyük önem taşıdığını vurguluyor. Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğinin Amerika tarafından uzun yıllardır desteklendiğini kaydeden yazarlar, Washington yönetiminin bu desteğin biçimi konusunda daha hassas bir politika geliştirmesi gerektiğini savunuyor.

"Amerika Türkiye'nin üyeliğine verdiği açık desteği, bu desteğin bir sonuç alacağı üye ülkelere, yani özellikle de Polonya gibi Orta Avrupa ülkelerine yöneltmelidir. Hükümetlerin Türkiye'nin üyeliğini desteklediği ancak ciddi bir iç muhalefetle karşılaştığı Fransa ve Almanya gibi ülkelerde, Amerika sessiz bir teşvik stratejisi izlemeli, politikacıların işlerini daha da zorlaştıracak adımlardan özellikle kaçınmalıdır. Amerika ayrıca Kıbrıslı Rumların Kıbrıs sorunundan dolayı Türkiye'yi rehin almaması yönünde baskı yapmalıdır.Ve en önemlisi Amerika bütün ülkelere Türkiye'nin üyeliğinin stratejik boyutunu vurgulamalıdır. Irak, Suriye ve İran'a komşu güçlü, demokratik ve müreffeh bir Türkiye hem Amerika'nın hem de Avrupa'nın çıkarlarına hizmet edecektir."

Başkan Bush'un Avrupa ve Asya'daki Amerikan askerlerinden 60 ila 70 bininin on yıl içinde çekileceğini açıklamasının yankıları da sürüyor. Washington Times bu konuda Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi'nden Julianne Smith ve Kathglenn McInnis'in ortak kaleme aldığı bir makaleye yer veriyor. Makalede, Bush yönetiminin bu kararı sonrasında özellikle Avrupa ülkelerinin kendi askeri yapılanmalarını yeniden gözden geçirmesi gerektiği görüşü savunuluyor.

"Avrupa Amerika'nın güçlü bir müttefiki olma potansiyeline sahip ama bu potansiyeli gerçekleştirme kapasitesine sahip değil. Avrupa, kendi askeri yapılanmasını daha esnek hale getirme yönündeki zorlu kararı daha fazla erteleyemez. Harekete geçmemenin sonuçları çok net: Avrupa ya güvenlik gücünü artırmayı tercih edecek ya da küresel bir güvenlik rolü üstlenemeyecek."

Gazeteci Charles Krauthammer da Los Angeles Times'da yayınlanan makalesinde Bush yönetiminin açıkladığı plana destek veriyor ve soğuk savaş sonrasında cephelerin değiştiğine dikkat çekiyor. Amerikan ordusunun terörle savaşa göre konuşlandırmasının zamanının çoktan geldiğini ifade eden Krauthammer, Demokrat Parti'nin bu konuda Bush yönetimine yönelttiği suçlamaları sert bir üslupla eleştiriyor.

"Amerika'daki 72 bin Amerikan askeri El Kaide ile nasıl savaşacak? Oradaki askeri varlığın korunması için harcanan kaynaklar kesinlikle başka alanlarda daha faydalı biçimde kullanılabilir. Güney Kore'deki 12 bin 500 Amerikan askerinin geri çekilmesi de eleştiriliyor. Oradaki askerlerin ne yaptığını herkes biliyor. Vurulacak ördekler gibi oturuyorlar. Izlanda'da da hala bin 700 Amerikan askeri var. Grönland'da El Kaide hücrelerini izlemek için mi bulunuyoruz?"

XS
SM
MD
LG