Erişilebilirlik

New York Cumhuriyetçi Parti Kurultayına Hazırlanıyor - 2004-08-19


Bu ayın sonunda New York’ta toplanacak olan Cumhuriyetçi Parti büyük kurultayı için, New York kentinde olağanüstü güvenlik tedbirleri alınıyor.

Terörist saldırı tehdidinin yanısıra, Kurultayla aynı günlerde New York’ta yapılması planlanan ve 250 bin kişinin katılacağı söylenen protesto gösterileri de güvenlik görevlilerini kaygılandırıyor.

Amerikalı yetkililer, 2 Kasım’daki başkan seçimine kadar, El Kaide örgütünün, Amerika topraklarında saldırı düzenlemesinden kaygı duyuyor. Birçok önemli kişinin katılacağı Cumhuriyetçi Parti Kurultayı, 11 Eylül 2001’deki saldırılardan sonra New York’ta düzenlenecek en geniş çaplı siyasi toplantı ve teröristler açısından iyi bir hedef oluşturuyor.

Madison Square Garden adlı arenada toplanacak olan Kurultay için, çevrede 8 ile 10 bin arasında polis görevlendirilecek. Kurultay süresince, terörle mücadele ekipleri sokaklarda devriye gezecek. Ayrıca biyolojik, radyolojik veya kimyasal silahlarla saldırıya girişilmesi ihtimaline karşı bu konularda eğitimli üç ayrı askeri birlik hazır bekleyecek. New York’un Manhattan kesiminde ek bir yangın söndürme ekibi görev yapacak; Bazı metro istasyonları kapatılacak ve caddelerde kurulacak barikatlarda motorlu araçlarda patlayıcı madde araması yapılacak.

Bütün bu güvenlik çalışmalarından Amerikan Gizli Servisi sorumlu. New York yetkilileri,kurultayla ilgili güvenlik harcamaları için, Federal hükümet tarafından 50 Milyon dolar verildiğini söylüyor. Kentin çeşitli yerlerine yerleştirilen güvenlik kameraları ve kalabalık gösterici gruplarını kontrol altında tutmak için gerekli diğer donanıma da yaklaşık 20 milyon dolar harcandığı bildiriliyor.

New York Emniyet Müdürü Ray Kelly, polisin, kenti korumak için gereken herşeyi yapacaklarını söylüyor:

“Kanunları uygularken mantıklı davranacağız... Çalışma usulümüzde bir değişiklik yapmayacağız. Bu Kurultay için uzun zamandır hazırlanıyoruz. Eğer mecbur kalırsak, çok sayıda tutuklama yapmak için hazırlıklıyız.”

Ancak, New York polisinin kurultay sırasında bazı zorluklar yaşayacağı şimdiden görülüyor. New York kenti geleneksel olarak Demokratlara oy verir. Savaş karşıtı ve Bush karşıtı yüz binlerce protestocu, Kurultay boyunca her gün miting düzenleyeceklerini bildiriyor. Barış ve Adalet Birliği adlı sivil toplum örgütü, birçok muhalif grubu çatısı altında topluyor. New York Belediyesi, bu grubun, Manhattan’ın ortasındaki büyük Central Park’ta gösteri düzenlemek için yaptığı izin başvurusunu reddetti. Özgürlükçü Parti başkanı Jim Lesczynski ise kendi partisine bağlı protestocuların, yine de Central Park’ta toplanacağını söylüyor: “29 Ağustos’taki bu protesto yürüyüşünü, İzinsiz Miting diye tanımlıyoruz. Bunu yaklaşık iki ay önce duyurmuştuk, ve Barış ve Adalet Birliği, izin almak için yetkililerle görüşmelerde bulunuyordu. Şimdi bu başvurumuzu reddettiler; Biz de 'izin istemiyoruz, anayasanın birinci maddesi bize gereken izni zaten veriyor' diyoruz... Protesto gösterisi için izin istenmez, gösteri yapılır...”

Amerika’daki kentlerde yerel polis, belediyeye bağlı olarak görev yapıyor. New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, New York polisinin Cumhuriyetçi Parti kurultayı sırasında protestoculara sert davranacağı korkusunun yersiz olduğunu söylüyor. Bloomberg, Boston’da yapılan Demokrat Parti büyük kurultayına oranla, New York kentinin Cumhuriyetçi kurultay sırasında daha serbest olacağı yolunda söz veriyor:

“Boston’da, Kurultayın yapıldığı Fleet Center arenasının etrafına tel örgü çekilmişti. Biz böyle bir şey yapmayacağız. New York, insanların rahatça gelebileceği, toplanabileceği, fikirlerini serbestçe dile getirebileceği bir kent olmakla gurur duyuyor. Bence bu, New York’un önemli vasıflarından biri.”

Savaş karşıtı protestocular, New York’ta seslerini yükselten tek grup olmayacak. New York polisinin bazı üyeleri ve itfaiyeciler, bugünlerde maaş artışı talebiyle New York belediyesi önünde gösteri düzenliyor. Yeni sözleşme görüşmeleri kesintiye uğrarsa tam Cumhuriyetçi Parti Kurultayı sırasında polis ve itfaiyecilerin greve gitmesi olasılığı kaygılara yolaçıyor.

New York Polis sendikasının başkanı Ed Mullins, polislerin maaş ortalamasının 11 Eylül saldırılarından sonra sürekli düştüğünü ve bugüne kadar 5 bin memurunun işten ayrıldığını söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“Eskiye oranla daha çok çalışıyoruz. Sürekli tehdit altındayız. Terör alarm seviyesi sürekli olarak yüksek tutulan tek kent biziz. Buna karşın, 5 bin memur kaybettik, maaşlarımızı 5 kuruş artırmadılar, ve hala iş arkadaşlarımızı kaybediyoruz.”

New York kenti ve çevresinde Cumhuriyetçi Parti kurultayıyla aynı günlerde polisin önem verdiği diğer önemli olaylar da yaşanacak. Kalabalık grupların izleyeceği ve iki büyük beyzball takımı arasında o hafta sonu oynanacak maç ve Amerika Golf Turnuvası, bunların başında geliyor.

O günlerde polis gücünün üçte birinin, kurultayın toplanacağı Madison Square Garden çevresinde görev yapacak olması, kent sakinlerini kaygılandırıyor. New York’un Manhattan dışındaki yerlerinde yaşayan halk bu durumu kaygıyla karşılıyor ve polis Manhattan’a odaklandığı takdirde kendi mahallerinde suç oranının artmasından korkuyor. Geçtiğimiz günlerde, Başkan Bush ve rakibi Senatör John Kerry, Iowa eyaletinin küçük bir kasabasında konuşma yaparken, kasabada üç banka soyulmuştu.

XS
SM
MD
LG