Erişilebilirlik

Irak Geçici Devlet Başkanı PKK Vaadini Tekrarladı - 2004-08-17


İki günlük Ankara ziyaretini tamamlayan, Irak Geçici Devlet Başkanı Gazi El Yaver, Türkiye ile Irak arasında açılması planlanan ikinci sınır kapısı için hiçbir engel olmadığını ve bu gelişmenin iki ülke arasındaki ticareti geliştireceğini söyledi. Irak Geçici Devlet Başkanı Ankara’ya yaptığı ziyaretin ikinci ve son gününde, Türk yatırımcılardan ülkesinin yeniden yapılanması için destek isterken, Türkiye ile Irak arasında açılması planlanan ikinci sınır kapısının iki ülke arasındaki ticareti geliştireceğini umduğunu söyledi.

Irak Devlet Başkanı Ankara’da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Türk-Irak İş Konseyi tarafından düzenlenen çalışma kahvaltısında yaptığı konuşmada PKK/Kongre Gel üyelerinin Türkiye'ye saldırmak için kuzey Irak'ı üs olarak kullanmalarını önleme konusundaki vaadini tekrarladı. Ancak El Yaver Bağdat hükümetinin yeniden bir ordu kurmakta olduğunu, bu nedenle PKK üslerine karşı operasyon düzenlemenin zaman alacağını söyledi.

Türk ve Iraklı yetkililer, ikili ticareti attırmak için açılması planlanan ikinci bir sınır kapısıyla ilgili değerlendirmeler yaptıklarını ve bu kapının yakın bir gelecekte kullanıma açılacağını söyledi.

Habur dışında, Irak’la Türkiye arasında ikinci bir sınır kapısı açılması uzun zamandır gündemde. Iraklıların ve Amerikan kuvvetlerine malzeme taşıyan, günde yaklaşık 2000 Türk kamyonunun geçtiği Habur sınır kapısındaki kuyrukları kısaltmak ve Musul gibi önemli şehirlere daha kısa ve güvenli yollardan ulaşmak, Türkiye’nin ikinci bir sınır kapısının açılmasını istemesinin nedenleri arasında.

Çalışma kahvaltısında konuşan Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ise, yeni bir sınır kapısının açılmasıyla ilgili olarak, Irak ile ticaret hacminde 2005 yılında 5 milyar dolara ulaşmayı hedeflediklerini, 1000’e yakın Türk işadamının Irak’ta çalıştığını ve ikinci gümrük kapısının açılmasını hızla gerçekleştireceklerini söyledi. Ancak Tüzmen iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesindeki en büyük engelin güvenlik eksikliği olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu ay başında Murat Yüce adlı bir Türk işçisi Irak’ta rehin alınarak öldürülmüş, dün ise Irak’ta iki Türk kamyon şoförünün daha rehin alındığı öğrenilmişti.

Bu arada Irak Devlet Başkanı Gazi El-Yaver ülkesinin Türkiye’ye vize uygulamasına geçişinin işadamlarına değil, teröristlere karşı alınmış bir önlem olduğunu söyledi ve vize uygulamasının ticari ilişkileri engellemesine izin vermeyeceklerını bildirdi.

El Yaver Türkiye’nin Musul’daki başkonsolosluğunu yeniden açma talebinin uzun süredir yanıtsız bırakıldığı yönündeki eleştirilerin sorulması üzerine ise, açılışından 1995 yılına kadar faaliyet gösteren başkonsolosluğun yakında yeniden açılacağını ve görevine devam edeceğini belirtti.

Irak Geçici Devlet Başkanı ve beraberindeki heyet Türk Hava Kuvvetlerine ait bir uçakla öğle saatlerinde Ankara’dan ayrıldı.

XS
SM
MD
LG