Erişilebilirlik

MGK'nın İlk Sivil Genel Sekreteri Belli Oldu - 2004-08-17


Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde sivilleşen Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinde son noktaya gelindi. Genel Sekreterlik görevine Büyükelçi Mehmet Yiğit Alpogan atandı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği'ne Büyükelçi Alpogan'ın atanmasına ilişkin kararnameyi onaylamasıyla Alpogan böylece, Milli Güvenlik Kurulu'nun ilk sivil genel sekreteri oldu. Söz konusu karar, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Sivil sekreterliğe kimin atanacağı konusundaki tahminlerde böylece sona ermiş oldu.

Alpogan bir süredir Atina Büyükelçiliği görevini yürütmekteydi. Alpogan'dan boşalan Atina Büyükelçiliği'ne ise kimin getirileceği merak konusu. Alpogan Atina'ya gitmeden önce Ege Kıbrıs ve Yunanistan ile ilişkilerden sorumlu Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Gelecek hafta 25 Ağustos'ta yapılması öngörülen Milli Güvenlik Kurulu toplantısına böylece ilk kez bir sivil genel sekreter Büyükelçi Mehmet Yiğit Alpogan başkanlık yapacak.

İstanbul'da Aşırı Yağış Dereleri Taşırdı

İstanbul'da dünden beri etkili olan ve son 10 yılın en etkili yağışı olarak nitelenen yağmur, derelerin taşmasına ve bazı semtlerin sular altında kalmasına neden oldu. Yağış sonucu Alibeyköy Deresi, Esenler’de Çırçır Deresi ve Gaziosmanpaşa’da Küçükköy Deresi taştı birçok insan evlerinde mahsur kaldı ev ve arabalar ise sular altında. Vatandaşların bölgeden tahliye çalışmaları devam ederken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bölgede oturan vatandaşların tahliyeleri için önceden uyarıda bulunmuştu. Bölgeden yaralı ya da can kaybı haberi gelmedi, ancak kurtarma çalışmaları sürüyor. Yağışlı havanın ise hafta ortasına kadar devam edeceği tahmin ediliyor.

17 Ağustos Depremi Anılıyor

Bugün ayrıca bir başka felaketin, 17 Ağustos 1999 depreminin 5. yıldönümü.

18 bin kişinin hayatını kaybettiği depremin üzerinden 5 yıl geçmesine karşın binlerce kişi hala prefabriklerde oturuyor ve geçen 5 yılda bölgedeki en büyük sorun işsizlik.

Dün akşamdan itibaren düzenlenen anma törenleri bugün de devam edecek ve felakette yaşamını yitirenler törenlerle anılacak.

XS
SM
MD
LG