Erişilebilirlik

ABD'nin Asker Çekme Kararına İlk Tepkiler Olumlu - 2004-08-17


Başkan Bush’un Asya ve Avrupa ülkelerindeki Amerikan askerlerinin başka yerlere aktarılacağı yolundaki açıklamasının ardından, bu ülkelerin yetkilileri, böyle bir yer değişiminin kendilerini olumsuz etkilemeyeceğini açıkladı.

Almanya, ülkeden 30 bin Amerikan askerinin bir süre sonra çekilecek olmasını, “bir kayıp” olarak niteledi. Ancak Alman hükümet sözcüsü kararın, Avrupa’daki görüş ayrılıklarının giderilmesi anlamına geldiğini söyledi.

Rusya Savunma Bakanı Sergei İvanov ise, Amerikan askerlerinin yer değiştirme planının bir kaygı unsuru olmadığını söyledi. Amerika, bazı birliklerini uzun vadede, eski Sovyet ülkelerine kaydırmayı planlıyor.

Güney Kore Dışişleri Bakanı Ban Ki-moon, Amerikan birliklerinin ayrılması durumunda bunun Kore yarımadasında büyük bir değişikliğe yol açmayacağını açıkladı. Japonya ise kararı memnunlukla karşıladı ve mevcut küresel ortamın gereklerine uyacağını ifade etti.

Başkan Bush dün yaptığı açıklamada, Avrupa ve Asya ülkelerinde görevli 70 bin Amerikan askerinin, önümüzdeki on yıl içinde başka yerlere kaydırılacağını duyurmuştu. Bush bu kararın terörle mücadelede yardımcı olacağını savunuyor.

XS
SM
MD
LG