Erişilebilirlik

Sunday Telegraph Muhabiri Serbest - 2004-08-13


Irak’ın Basra kentinde rehine alınan İngiliz gazeteci serbest bırakıldı. Dün gece Diyafah Oteli’ni basarak James Brandon’u rehin alan saldırganlar, bugün radikal Şii lider Mukteda El Sadr’ın yardımcılarının emri üzerine, Sunday Telegraph gazetesi muhabirini serbest bıraktı.

Saldırganlar, Necef’teki Amerikan birlikleri geri çekilmediği takdirde İngiliz gazeteciyi öldüreceklerini açıklamışlardı. Bugün Mukteda El Sadr’ın karargahına teslim edilen gazeteci, serbest bırakılmasını sağladıkları için radikal Şii lidere bağlı milislere teşekkür etti.

Bu arada Irak’ta rehin tutulan bir Hintli'nin yakınları açlık grevi başlattı. Rehine Antaryami’nin akrabaları, Yeni Delhi hükümetinin rehinelerin serbest bırakılması için daha fazla çaba göstermesini istiyor. Irak’ta halen üç Hintli rehin tutuluyor.

Öte yandan Kerkük’te araçlarına düzenlenen saldırıda Amerikan askerlerine tercümanlık yapan bir Kürt öldü, bir diğeri ise yaralandı. Tikrit-Kerkük yolu üzerinde meydana geldiği bildirilen saldırıyı Amerikan kaynakları doğrulamadı.

XS
SM
MD
LG