Erişilebilirlik

ABD Yetkilisi KKTC Temsilcisini Ziyaret Etti - 2004-08-13


Kıbrıs’ta Nisan ayında yapılan ve Türk tarafının adada barış ve birleşmeden yana tavrını ortaya koyduğu tarihi referandumdan bu yana dört aydan fazla zaman geçti. Referandumun ardından uluslararası toplum temsilcileri, Kıbrıs Türk tarafının, uluslararası alanda tecrit edilmiş durumdan kurtarılabilmesi için çeşitli sözler verdiler. Bu sözlerin pek azı gerçekleşirken, Kıbrıs Türk tarafı dünyaya açılmak için çabalarını sürdürüyor.

Böyle bir ortamda, Avrupa İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı'nin Muavini olarak yeni atanan ve sorumlulukları arasında Kıbrıs’la ilişkilerin de bulunduğu Büyükelçi Laura Kennedy, Washington’daki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Temsilciliğini dün ziyaret ederek Temsilci Osman Ertuğ’la bir saat kadar süren bir görüşme yaptı. Kennedy, görüşme öncesinde ve sonrasında açıklama yapmadı ancak gazetecilerin fotoğraf çekmesine izin verdi.

Daha önce Amerika'nın Türkmenistan başkenti Aşkabad'daki büyükelçisi olan Bayan Laura Kennedy, Amerika’nın Kıbrıs Özel Temsilcisi olarak, Büyükelçi Thomas Weston tarafından yürütülen görevi üstlenmiş oluyor. Kennedy’nin ziyareti, KKTC için sembolik önem taşıyor ve meseleye Amerika’nın ilgi ve dikkatinin devam ettiğine işaret sayılıyor.

Amerika aslında ilgi ve dikkatini küçük de olsa attığı somut adımlarla da gösteriyor. Bu adımlar biri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne verilmek üzere hazırlanan 30 milyon 500 bin Dolarlık bir yardım paketi... Bir diğeri de vize uygulamalarında getirilen kolaylık...

Amerika Dışişleri Bakanlığı ayrıca, Amerikalı devlet görevlilerinin turist pasaportuyla Kıbrıs Türk tarafını ziyaret edebileceğini de duyurdu.

XS
SM
MD
LG