Erişilebilirlik

Amerika Futbolda İddialı - 2004-08-12


Dört yıl önce Sydney’deki Olimpiyat oyunlarında gümüş madalyayla yetinmek zorunda kalan Amerikan Bayan futbol takımı, bu yılki olimpiyatlarda oldukça iddialı. Bu kez gözünü kupaya diken Amerikalı bayan futbolcular bakın turnuvaya nasıl hazırlanmış. Atina oyunları, takımın bel kemiğini oluşturan beş oyuncu için katılacakları son olimpiyat olacak. Bu nedenle de 2004 Atina Olimpiyatları, Amerikan bayan futbol takımı için ayrı bir anlam taşıyor. 1996’da Atlanta’da ve 2000 yılında Sydney’de olimipiyat madalyası için mücadele eden Brandi Chastian, Joy Fawcett, Julie Froudy, Kristine Lilly ve Mia Hamm, Atina’dan sonra takıma veda edecek.

Bu sene 10 takımın katıldığı Bayanlar Futbol turnuvasında Amerika, Brezilya, Avustralya ve ev sahibi Yunanistan’la aynı grupta. Diğer iki grupsa üçer ülkeden oluşuyor. İlk tur maçlar sonunda sadece 2 ekip elenirken, kalan ülkeler çeyrek finale yükselecek. Amerikan takımının orta saha oyuncusu Kristine Lilly, takımın çok iyi hazırlandığını belirterek, her turnuvada olduğu gibi çıkıp oynayacaklarını ve ellerinden geleni yapacaklarını söylüyor. Tecrübeli oyuncu şöyle konuşuyor.

"Geçtiğimiz olimpiyatlarda sadece iki grup olduğunu gözönüne alırsak, bu yılki oyunların eski olimpiyatlardan farklı olacağı çok açık. Ancak, biz iki takımla da olsa üç takımla da, bu işi bitirmek, grubumuzdan çıkmak için olimpiyatlara gidiyoruz."

Her ne kadar Amerikan takımı çok uzun zamandır Bayan Futboluna hakim olsa da takım, Atina Olimpiyatları’na gelmeden önce katıldığı iki büyük turnuvayı kaybetti. 2000 olimpiyatlarının finalinde Norveç’e uzatmalarda yenilen Amerika Milli Takımı, 2003 Dünya Bayan Futbol Şampiyonası’nda da İsviçre ve Almanya’nın ardından 3’ncü olmuştu. Oysa, 1996’da Atlanta’da yapılan olimpiyatlarda altın madalya kazanan Amerikan takımı, 1991 ve 99 Dünya kupalarını da almayı başarmıştı.

Atina’da yarın yapılacak resmi olimpiyat açılışından önce bayan futbol karşılaşmaları dün gece başladı. Atina’da ev sahibi Yunanistan’la karşı karşıya gelen Amerika Bayan Milli Futbol Takımı, maçı 3-0 kazanarak gruptaki ilk puanını aldı. Atina için çok sıkı bir hazırlık dönemi geçiren takım, 8 ay boyunca pek çok yerde kamp yaptı, turnuvalara katıldı ve hazırlık maçlarına çıktı.

Takımının yıldızlarından Mia Hamm, bu uzun hazırlık sürecinin oldukça zorlu geçtiğini belirtiyor, ancak takım ruhunun yeniden güçlendirilmesi açısından iyi bir dönem geçirdiklerini söylüyor. Özellikle de takımın koçu April Heinrichs ile oyuncular arasında iyi bir ilişki kurulması açısından bu 8 ay oldukça faydalı olmuş.

Yunanistan maçından önce konuştuğumuz orta saha oyucusu Julie Foudy ise, Amerikan ekibinin her turnuvaya kazanmak için gittiğini, bazen altın madalyayla dönmeyi başarırken, bazen de her spor dalında olduğu gibi yenilgilerle karşılaştığını belirtti. Aynı zamanda takım kaptanı olan Foudy, tecrübeli oyuncuların futbolu zirvede bırakmak istediklerini de söyledi: "Bu bizim ister son olimpiyatlarımız olsun isterse ilk, hiç fark etmez, çıkıp en iyisini yapmak istiyoruz. Bu takım olarak her zaman hedeflediğimiz ve arzu ettiğimiz bir şey."

Amerika Bayan Milli Futbol takımı her ne kadar tecrübeli oyunculardan kurulu olsa da takımda oyunu güçlendiren genç oyuncuların varlığını da görmezden gelmemek lazım. Bunlardan biri, 20 yaşındaki Lindsay Tarpley. Takımın beyinlerinden Kristine Lilly, Tarpley’in varlığının takımı olumlu etkilediğini ve yeniden altın madalya alarak zirveye ulaşma yolunda genç oyuncunun çok önemli bir etkisi olacağına inandığını belirtiyor.

"Her zaman bir şeyler öğrenmeye gayret ediyor. Çok fazla çalışıyor, dinliyor, ancak siz nasıl bu kadar çok şeyi dinlediğini anlamıyorsunuz. Bence, ince ayrıntıları çok çabuk kapıyor ve her zaman etkili oluyor. Ne zaman ayağını sahaya bassa, mutlaka bir şey gerçekleşiyor."

Mia Hamm da 19 yaşındaki O’Reilly için aynı şeyi düşünüyor. Hamm, O’Reilly’nin hızının takımı altın madalyaya taşıyacağını düşünüyor: "Kesinlikle her savunma oyuncusunu korkutacak bir stili var. Takımdaki en hızlı oyuncu. Benim futbol sahalarında gördüğüm en hızlı oyunculardan biri. Ve ister sahada olsun ister yedek, yerinin doldurulması çok zor bir silah O."

33 yaşındaki takım kaptanı Julie Foudy, Bayan futbolunda Amerika ile diğer takımlar arasındaki farkın kapanmasının oyun ve futbol açısından önemli olduğunu belirtiyor:

"Geleneksel olarak bayan futbolunu desteklemeyen ya da para yatırmayan bir çok yer olduğunu görüyorsunuz. Oysa şimdi buralarda bile bayan futboluna mali destek verilebiliyor. Örneğin, Meksika’nın ilk defa olimpiyatlara katılması harika bir şey. Şimdi bir bayan futbol programı oluşturdular ve bunun için pek çok para ve enerji harcıyorlar."

Her ne kadar dünyada bu dalın gelişmesine ve rakiplerinin kendilerine yaklaşmasına sevinseler de, yine de Bayan futbolunun beş yıldızı çok yakında sahaları bırakmaya hazırlanıyor ve bu emektar sporcular, katıldıkları son turnuvada da çok iyi maçlar çıkarıp takım arkadaşlarıyla birlikte altın madalya kürsüsüne çıkmayı ve milli marşlarını son bir kez daha o kürsüden dinlemeyi her şeyden çok istiyor.

XS
SM
MD
LG