Erişilebilirlik

'Gençler Arasında İşsizlik Ciddi Sorun' - 2004-08-12


Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), gençler arasında işsizlik oranının rekor seviyelere ulaştığını bildirdi. Yeni yayınlanan bir araştırmaya göre, dünyada, 15 ila 24 yaşları arasındaki gençlerin 88 milyonu işsiz durumda. Rapor, gençlerin işsizlik oranının, son 10 yılda yüzde 25 arttığını gösteriyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün verilerine göre, gençler, dünya iş gücünün dörtte birini teşkil ediyor. Buna rağmen, geçen yıl, 186 milyon işsizin yarısını gençler oluşturdu. Örgütün İstihdam bölümü başkanı Jane Stewart, dünyadaki 550 milyon çalışan yoksuldan, 130 milyonunun genç olduğunu söylüyor. Bu kişiler, aileleriyle birlikte, günde bir dolarlık yoksulluk sınırını aşamıyor.

Yetkili, gençlerin işsizlik oranının yarıya indirilmesi halinde dünyada toplam gayri safi hasılaya 2 trilyon 200 milyar dolar eklenebileceğini söylüyor.

Rapora göre, genç kadınlar iş bulmakta erkeklerden daha fazla sıkıntı çekiyor. İş bulabilenler de, kötü çalışma şartları, düşük maaş ve sosyal sigortasız çalışma sorunlarıyla başa çıkmak zorunda kalıyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü’ne göre, gençler arasındaki işsizlik oranının en yüksek olduğu bölge Orta Doğu ve Kuzey Afrika. Bu bölgede yüzde 27 olan işsizlik oranı, yine Afrika’da, Sahra çölünün altındaki ülkelerde yüzde 21’e düşüyor. Sanayileşmiş ülkelerde ise, genç işsiz oranı yüzde 2 gerileyerek, 13 nokta 4’e düştü. En düşük işsizlik oranıysa, yüzde 7’yle oranında, Uzakdoğu ülkelerinde görülüyor.

Raporu hazırlayan diğer uzman Dorothea Schmidt, Afrika’nın Alt Sahra bölgesinde işsizlik oranının yüksek olmasına rağmen, ümit verici belirtiler olduğunu söylüyor. Uzman, Sahra çölünün güneyindeki ülkelerde genç nüfusun artış oranıyla, genç nüfusun istihdam artış oranının, aşağı yukarı eşit olduğunu başka bölgelerde ise bu oranda büyük bir fark görüldüğünü belirtiyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü, yeni iş yaratma politikalarının genç nüfusa odaklanmasını istiyor. Örgüt, genç yaşlarda iş bulamayanların, yaşamları boyunca işsiz kalma olasılığı bulunduğunu belirtiyor ve bunun da dünya ekonomisi için son derece zararlı olacağı uyarısında bulunuyor.

XS
SM
MD
LG