Erişilebilirlik

11 Ağustos 2004 - 2004-08-11


Merkezi İstihbarat Örgütü CIA’in başkanlığına yapılan atama, Amerikan gazetelerinin bir çoğu tarafından manşete taşınmış. Başkan Bush’un istifa eden George Tenet’in yerine Cumhuriyetçi Partili Kongre üyesi Porter Goss’u aday göstermesine yönelik tepkiler ise gazetelerin genel tavrına bağlı olarak farklılık gösteriyor. New York Times, tam da Amerikan istihbarat sisteminde köklü bir reforma duyulan ihtiyacın tartışıldığı bir sırada Bush’un önceliği CIA başkanlığı konusuna vermesini eleştiriyor. Gazete, ayrıca atamanın seçimlere birkaç ay kala yapılmasını da manidar buluyor.

"Senato, son yıllardaki ciddi istihbarat başarısızlıkları ve denetim boşlukları ışığında Goss’un bu işe uygunluğunu ve siyasi bağımsızlığını ciddi bir incelemeden geçirmelidir. Goss’un böyle bir dönemde bu ülkeye yapabileceği en büyük hizmet, deneyimini istihbarat sisteminde reform yasalarının çıkarılmasında kullanması olabilirdi. Oysa Goss, şimdi tam da görev tanımı yeniden yapılması gereken bir makama atandı. Aslında CIA’nin başkanlığını vekaleten yürüten John McLaughlin’in yeniden yapılanma sürecinde görevini sürdürmemesi için hiçbir neden yok. Ve görevi asaleten devralacak birinin atanmasının yeni başkanlık döneminin başlayacağı Ocak ayına kadar ertelenmemesi için de bir gerekçe bulunmuyor."

Washington Times ve New York Post, diğer bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da Başkan Bush’u destekliyor. New York Post, Goss’un CIA başkanlığına atanmasını akıllıca bir tercih olarak nitelerken, Washington Times da Amerikan istihbarat sisteminde gerekli reformların bir an önce başlaması için Senatonun bu atamayı en kısa zamanda onaylaması gerektiği görüşüne yer veriyor.

"Senatör John Kerry’den daha alt düzeydekilere kadar bütün Demokratlar, istihbarat sisteminde reforma gidilmesi için bu kadar gürültü kopardıktan sonra eğer Goss’un onaylanmasını yavaşlatma veya engelleme çabasına girişirse, ikiyüzlü görünme riskiyle karşı karşıya kalırlar. Demokratların, Goss’un 11 Eylül komisyonu tarafından tavsiye edilen önerileri hızla hayata geçirme çabasını bir siyasi tartışma malzemesi yapması halinde de aynı şey söz konusu olacaktır. Goss’un atandığı göreve uygunluğu konusundaki tartışmalar bir yana, komisyonun bütün önerileri üzerinde uzlaşma olsa bile, bu öneriler CIA’nin başına bir başkan atanmadıkça hayata geçmeyecektir."

Washington Post ise Amerika’nın Saddam Hüseyin’e karşı yıllarca desteklediği Iraklı lider Ahmet Çelebi ve yeğeni Salim Çelebi hakkında yeni Irak yönetimi tarafından çıkarılan tutuklama kararını mercek altına alıyor. Washington’un bu konudaki soruları “Irak artık egemen bir ülke” diye cevaplandırdığını hatırlatan gazete, Amerika’nın bu işten bu kadar kolay sıyrılmasının mümkün olmadığını vurguluyor. Gazete, Salim Çelebi’nin Saddam Hüseyin’i yargılayacak mahkemeye başkanlık edeceğini de hatırlatıyor.

"Ahmet Çelebi, Saddam Hüseyin’in Amerika açısından bir tehdit olduğu konusunda Washington’daki bir çok kişinin ikna edilmesinde önemli bir rol oynadı. Liderliğini yaptığı Irak Ulusal Kongresi, Baas rejiminin devrilmesi için Amerikan istihbarat kaynaklarından ve finansmanından yararlandı. Eğer Çelebi bir sahtekarsa, onu destekleyenler de bundan sorumlu tutulmalıdır. Değilse, Amerika Çelebi’nin yeni Irak’taki ilk siyasi tutuklu olmasına izin vermeyeceğini açıkça ifade etmelidir."

Demokrat Parti başkan adayı John Kerry’nin Amerika’nın müttefikleriyle ilişkileri yeniden düzeltme vaadinde bulunduğunu hatırlatan Christian Science Monitor ise, bu işin o kadar da kolay olmadığına dikkat çekiyor. Gazete, Kerry’nin özellikle Irak konusunda müttefiklerden beklentileri yüksek tutmaması gerektiğini belirtiyor.

"NATO ülkelerindeki kamu oyu büyük ölçüde Irak savaşına karşı. Ve seçimle işbaşına gelen her lider gibi bu ülkelerin politikacıları da seçmenlerin düşüncelerine duyarlı. Ayrıca NATO, Afganistan ve Balkanlar gibi görev alanı dışında üstlendiği sorumlulukların yükünü taşımakta zorlanıyor. Kerry, Müslüman ülkelerden de destek isteyeceğini söylüyor ancak Suudi Arabistan’ın aynı stratejiye dayalı son önerisi soğuk karşılandı."

XS
SM
MD
LG