Erişilebilirlik

Tıbbi Görüntülemede Yeni Bir Araç


Birçok hastalığın teşhisinde kullanılan tıbbi tarayıcılara bir yenisi daha eklendi: MEG Scanner...

Dışarıdan bakıldığında saç kurutma makinesine benzeyen Manyetik Ensefalografi ya da kısa adıyla MEG scanner, tüm dünyada en iyi beyin tarayıcısı olarak tanımlanıyor. Uzmanlar günümüzde beyin hakkında daha önce bilinmeyen birçok şeyi ortaya çıkardıklarını söylüyor. Hele ki MEG tarayıcısı kullananlar bu konuda çok iddialı. MRI; PET Scan gibi diğer beyin tarayıcıları sadece kan dolaşımı hakkında anatomik bilgi veriyor. MEG tarayıcısı ise beyin hücrelerindeki elektro-kimyasal hareketleri takip ediyor, böylelikle düşünme ve diğer beyin fonksiyonları hakkında bilgi elde edilmiş oluyor. Araştırmacılar, MEG’le elde ettiğimiz bilgi “kalabalık bir plajda küçük bir böceğin ayak izlerini takip etmeye benziyor” diyor.

Beynin bir saniye bile boş durmadığı dikkate alınırsa, bu yöntemle elde ettiğimiz bilginin önemi anlaşılır.

Daha üç yıl öncesine kadar şizofreni teşhisi konulan Annie, hayalle gerçeği birbirinden ayıramıyordu. Annie, “Sürekli bir paranoya halindeydim, gece birilerinin evime gelip beni öldüreceğini düşünüyor, bunun için de otomobilimde uyuyordum,” diyor. (07 secs)

Annie, şimdi daha iyi, ama doktorları Annie hakkında daha çok şey öğrenmek istiyor onun için de MEG Scanner kullanıyor ve beynindeki her hareketi izliyorlar. İlk sinyal beynin arka kısmındaki görme merkezinden geliyor ve derhal diğer bölgelere de yayılıyor. Saniyenin binde biri kadar bir sürede bu sinyal konuşma yeteneğini idare eden ön tarafa kadar gitmiş oluyor. Profesör Claudia Tesche, MEG tarayıcısından elde ettikleri veriyi şöyle yorumluyor: “Şizofrenlerin beyni farklı çalışıyor. Beyin hücrelerinin tepkisi daha en başından farklı oluyor.”

MEG tarayıcısı Annie’nin beyninde bazı karmaşık hareketleri belirledi, basit bir kelime, şizofrenik beyinde rastgele sinyaller gönderilmesine neden oluyor. MEG, Nancy Andersen gibi araştırmacılara beynin nasıl işlediğini gösteriyor:“MEG’in en büyük özelliği tedaviyi hangi noktadan başlatacağımızı bize söylemesi.”

Arthur Toga gibi cerrah ve nörolojistler içinse hedef belli.

Toga, “Amacımız hastanın bir an önce iyileşmesi. MEG, bize yepyeni bilgiler sunuyor,bu da hastanın ameliyat sonrasındaki yaşam kalitesini artırıyor,” diyor.

Son 10 yıl içinde beyin hakkında geçmişte bilinmeyen birçok unsur öğrenildi. Birçok araştırmacı ise beyin hakkında hala bilmediğimiz sayısız sırrın varlığına işaret ediyor ve MEG gibi yeni tarayıcıların bu sırları açığa çıkarmaya devam edeceğine dair büyük umutlar besliyor.

XS
SM
MD
LG