Erişilebilirlik

'OPEC Üretim Kotasını Artırabilir' - 2004-08-09


Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC’in, artan petrol fiyatlarıyla başa çıkmak amacıyla yeniden üretimi artırabileceği bildirildi.

OPEC kısa bir süre önce üretim kotasını günde 26 milyon varile çıkarma kararı almıştı. Bununla birlikte OPEC Başkanı Purnomo Yusgiantoro, gerçek üretim miktarının günde 30 milyon varil olduğunu belirtti. Bu toplama, Irak’ta elde edilen günlük 2 milyon varillik petrol de dahil.

Yusgiantoro, OPEC’in üretimi yeniden artırma konusunu 15 Eylül’de görüşeceğini kaydetti.

Bu arada Amerika petrol piyasalarında bir varil ham petrol fiyatı 45 dolar düzeyine yaklaştı. Bu rakam, NYMEX petrol borsasının 23 yıl önce kurulmasından bu yana ulaşılan en yüksek düzey.

Tehditler Irak'ta Petrol Tesisi Kapattırdı

Öte yandan Irak’ın Basra kentindeki petrol tesisleri, radikal Şii lider Muktada Al-Sadr yanlılarının sabotaj tehditleri üzerine kapatıldı.

Haberlere göre, Şii militanlar Amerikan askerleri Necef kentinden çekilmediği takdirde, petrol tesislerine saldırı düzenleyeceklerini duyurdu.

Irak’ın petrol ihracatının yüzde doksanı, başka bir deyişle BİR milyon 800 bin varil ham petrol, tankerlere Basra’daki tesislerden yükleniyor.

Geçen hafta sabotaj nedeniyle Kuzeydeki petrol boru hattı çalışmaz hale gelmişti.

İngiliz askeri sözcüsü, güneydeki durumun son derece gergin olduğunu bildirdi.

XS
SM
MD
LG