Erişilebilirlik

'El Kaide Planlarını 3-4 Yıl Önce Tamamladı' - 2004-08-03


El Kaide terör örgütünün, Amerika’daki olası hedeflerle ilgili ön hazırlık çalışmalarını 11 Eylül saldırılarından önce yaptığı duyuruldu.

Amerikalı İstihbarat yetkilileri, El Kaide’nin bu binalarla ilgili olarak elde ettiği bilgileri üç ya da dört yıl öncesinden topladığını ve örgütün bu binaları hala hedef alıp almadığının bilinmediğini kaydetti.

Amerika İç Güvenlik Bakanı Tom Ridge, Pazar günü yaptığı açıklamada Washington, New York ve New Jersey’deki beş finans merkezinin, El Kaide tarafından hedef alınabileceği yolunda istihbarat aldıklarını bildirmişti.

İç Güvenlik Bakanı Ridge, bugün yaptığı açıklamada ise, El Kaide’nin bu hedeflerle ilgili çalışmalarını en geç Ocak ayında tamamladığını söyledi. Bakan, örgütün saldırılarını çok önceden planladığına da dikkat çekti.

Pazar günü, terör alarm düzeyinin turuncuya çıkarılmasının ardından, New York Borsası, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu binalarındaki güvenlik önlemleri artırılmıştı.

Amerikalı yetkililer, olası El Kaide hedefleriyle ilgili bilgilerin, geçen hafta Pakistan’da yapılan bir baskında ele geçirilen bilgisayar disklerinden elde edildiğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG