Erişilebilirlik

Bush İstihbaratta Reform İçin İlk Adımı Attı - 2004-08-03


Başkan Bush, istihbarat alanında çalışan tüm dairelerinin başına bir başkanın atanmasına ilişkin planını açıkladı. Böyle bir başkanın atanması, 11 Eylül saldırılarını soruşturan bağımsız komisyonun en önemli önerilerinden biriydi.

11 Eylül Komisyonu raporunu iki hafta kadar önce yayınladı. Başkan Bush da Komisyonun temel önerilerini hızla uygulamak için harekete geçerek, dün konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Buna göre Amerika’nın istihbarat dairelerini kontrol edecek ulusal düzeyde bir başkan olacak; alınan istihbaratı yorumlayacak bir terörle mücadele merkezi kurulacak...

“Bütün bu çalışmaların tek bir amacı var o da, hükümeti yöneten yetkililerin Amerika’yı teröre karşı korumak için en iyi istihbarata sahip olmasıdır.”

Başkan Bush, 15 istihbarat dairesinin tamamından sorumlu bir kişinin atanmasının önemli bir adım olduğunu da vurguladı:

“Ulusal istihbarat başkanı, Başkan’ın istihbarat başdanışmanı olacak, iç ve dış istihbarat toplama faaliyetlerini yönetecek.”

Yeni kurulacak idare, geçmişteki gücünü kaybedecek yetkililerce de iyi karşılanmadı. Aslında istihbarat dairelerinin tek elden yönetilmesi fikri Beyaz Saray’da da pek heyecan uyandırmıyor. Ancak Komisyon raporuna karşı bir şeyler yapılması gerekliliği ve Başkan üzerindeki kamuoyu baskısı Bush’u bu yönde atım atmaya itti. Başkan, yeni bir istihbarat başkanının iyi bir fikir olduğunu kabul etmekle birlikte, Komisyonun önerisini değişikliklerle uygulamaya sokacak.

Komisyon bu başkanın kabinenin bir üyesi olmasını istiyordu. Başkan Bush, bunu istemediğini söyledi ve istihbarat dairelerinin siyasi baskının uzağında ve bağımsız olması gerektiğini vurguladı.

Başkan ayrıca Demokrat Başkan adayı John Kerry’nin 11 Eylül Komisyonunun, önerilerinin uygulandığını da izlemek için görev süresini uzatma teklifini de reddetti. Kerry, Bush yönetimini zamanında hareket etmemek ve tedbir almak için gecikmekle suçlamıştı.

Başkan Bush ise reformların Komisyon çalışmalarını tamamlamadan önce uygulamaya konduğunu savundu.

“Ülkemiz tehdit altında... Bu tehdide karşı yapılması gereken her şeyi yapıyoruz. Halkımızı korumak için ilerleme sağlıyor ve düşmanlarımızdan hesap soruyoruz. Ancak kesin olan şu ki, dikkatimizi yitirmeyecek ve kararlılığımızı sürdürerek görevimizi yerine getireceğiz.”

Başkan bu açıklamaları dünkü kabine toplantısından sonra yaptı. Başkanın açıklaması sırasında, yükselen terör seviyesi nedeniyle, Beyaz Saray’ın çok yakınında bulunan Uluslar arası Para Fonu İMF ve Dünya Bankası binaları etrafında yoğun güvenlik önlemleri alınmıştı.

XS
SM
MD
LG