Erişilebilirlik

Irak'ta Türk Rehine Öldürüldü  - 2004-08-02


Irak’ta Ürdünlü terörist Ebu Musab Zarkavi'ye bağlı direnişçiler, Murat Yüce adlı Türk rehineyi öldürdü.

Cinayetin görüntüleri, Zarkavi'nin örgütüne ait İnternet sitesinde yayınlandı. Görüntülerde Tepe İnşaat şirketi için çalıştığını ve adının Murat Yüce olduğunu açıklayan rehine, gözleri bağlandıktan sonra, başına sıkılan üç kurşunla yaşamını yitiriyor. Videonun başında Türkçe konuşan bir kişinin, muhtemelen Yüce'ye hitaben "Tamam, önce o başlasın..." dediği duyuluyor. Rehinenin öldürülmesinden sonra da yine, tam olarak anlaşılmayan bir Türkçe konuşma duyuluyor.

Irak'ta son olarak, iki Türk kamyon şoförü kaçırılmış, rehinelerin çalıştığı Türk şirketin ülkeyi terk etmemesi halinde, 48 saat içinde öldürülecekleri açıklanmıştı.

Öte yandan Arap El Cezire televizyonu Ebu Musab Zarkavi’nin örgütünün, kaçırdığı Somali vatandaşı bir şoförü serbest bıraktığını duyurdu. Haberde, serbest bırakma kararının, Somalili rehineyi çalıştıran Kuveytli şirketin, Irak’taki faaliyetlerine son verdiğini duyurmasının ardından alındığı belirtildi.

Bu arada, Irak’ta rehin alınan 7 yabancı kamyon şoförünü kurtarmak amacıyla girişimlerde bulunan bağımsız bir arabulucu, direnişçilerle temasın kesildiğini açıkladı.

Şeyh Hişam El Dulyami adındaki Iraklı aşiret reisi, rehineleri çalıştıran Kuveyt şirketinin tavrından memnun olmayan direnişçilerin, kendisine görüşmelerden çekilmesini söylediğini kaydetti.

XS
SM
MD
LG