Erişilebilirlik

2 Ağustos 2004 - 2004-08-02


Finans kuruluşlarına yönelik terör tehdidinin arttığı yolundaki açıklama, Amerikan gazeteleri tarafından manşete taşınmış. Gazetelerin yorum sayfalarındaysa giderek kızışan Amerikan başkanlık seçimi ve Irak’taki gelişmeler öne çıkıyor. New York Times, Irak’ta ulusal mecliste yer alacak isimleri belirleyecek olan konferansın ertelenmesini doğru bir adım olarak yorumluyor. Irak’taki Sünni ve Şii gruplar arasındaki gerginliğin tehlikeli bir şekilde tırmandığına dikkat çeken gazete, ulusal konferansın ertelenmesinin barışçıl bir siyasi pazarlık zemini yaratılması açısından bir fırsat olabileceği görüşüne yer veriyor. Gazete şu görüşlere yer veriyor:

"Birleşmiş Milletler’in bir görevi de, geçici hükümetin silahlı direnişten vazgeçebilecek Sünni milliyetçilerle radikal Şiileri yok sayarak konferansı kendi yandaşlarıyla toplamaya çalışmasını önlemek olmalıdır. Bu konferans laik Iraklılarla, genellikle sürgünlerin etkili olduğu siyasi partilerden uzak duran bağımsızları da kapsamalıdır. Irak’ta isyanın güç kazanmasının en büyük nedenlerinden biri de, farklı gruplar arasındaki yabancılaşmadır. Bu köklü sorunun çözümüne daha akılcı bir ulusal konferans düzenlemekle başlanmalıdır."

Ronald Reagan döneminde kontr-terör koordinatörü olarak görev yapan Oliver North ise, Irak izlenimlerini Washington Times için kaleme almış. İsyancıların son dönemde Irak güvenlik güçlerini hedef aldığını hatırlatan North, buna rağmen Irak polisiyle ordusunun giderek daha da güçlendiği tespitinde bulunuyor ve Irak’ta güvenliğin sağlanması konusunda iyimser bir tablo çizmeye çalışıyor. North yazısında şu görüşleri aktarıyor:

"Güvenlik güçlerine alınacak insanlar, eğitimden geçirildikten sonra sokaklarda devriye gezecek, istihbarat toplayacak, güvenliği sağlayacak ve silahlara el koyacak. Dolayısıyla, sadece karmaşa yaratmayı amaçlayan teröristler için büyük bir tehdit oluşturuyorlar. Bu nedenle Irak’ta düzeni sağlamaya ve demokrasiyi kurmaya çalışan geçici yönetimin yetkilileri gibi, onlar da teröristlerin hedefi oluyor. Açık konuşmak gerekirse, bu bir çaresizliğin olduğu kadar, hükümetin Irak halkına hizmet etmek amacıyla kurumsallaşmasında bir ilerleme sağlandığının da göstergesidir."

Christian Science Monitor ise, Demokrat Parti kurultayı sonrasında başkanlık seçiminde yeni bir aşamaya gelindiğini belirtiyor. Kerry’nin kurultay boyunca teröre taviz vermeyecek güçlü bir lider imajı çizmeye çalıştığını hatırlatan gazete, önümüzdeki günlerde Demokrat adayı çok daha zor günlerin beklediği görüşüne yer veriyor:

"Başkanlık kampanyasının kurultay aşamasının bitişiyle birlikte Kerry, görevin tamamlandığını düşünebilir. Ama şimdi, konuşmasında genel hatlarla ele aldığı konuların en ince ayrıntılarına kadar mercek altına alınacağı ikinci aşama başlıyor. Seçmenler Kerry’nin, önerdiği sağlık sigorta sistemini gerçekten yaygınlaştırıp yaygınlaştıramayacağını, orta sınıfların vergi indirimini sürekli kılıp kılamayacağını ve aktif görev yapan askerlerin sayısını artırıp artıramayacağını bilmek isteyecektir ve Cumhuriyetçiler de bu konuların üzerine gitmekten geri kalmayacaktır. Ayrıca, Amerika’nın müttefiklerinin yeni bir başkanla bile olsa Irak’ta daha fazla sorumluluk üstlenip üstlenmeyeceği konusunu da gündeme getireceklerdir. Amerikalıların kitlesel olarak izleme fırsatı bulacağı açık oturumlar sırasında Kerry’nin bu konularda ikna edici açıklamalar yapması gerekiyor."

Washington Post yazarlarından Jackson Diehl, 15 Ağustos’ta Venezüella’da Hugo Chavez yönetiminin görevden ayrılması amacıyla yapılacak referanduma dikkat çekiyor. Venezüella’nın Amerika’nın petrol ihtiyacının %13’ünü karşıladığını ve Chavez’in Küba lideri Fidel Castro ile yakın ilişki içinde olduğunu hatırlatan yazar, referandum sonucunun Washington açısından da büyük önem taşıdığını belirtiyor:

"Chavez’in yolsuzlukla, devlet petrol şirketinin kasasından harcadığı milyarlarla ve yasal manipülasyonla referandumdan zaferle çıkması da mümkün. Muhalefet böyle bir sonucu barışçı bir şekilde kabul etse bile, ki etmeme ihtimali de var, kendini Simon Bolivar’ın mirasçısı sanan Chavez, Venezüella’da ve bölgede devrimini hızlandırma işine girişebilir.Bu ise, Washington’daki yeni yönetimin dört yıl boyunca göz ardı edemeyeceği bir meydan okumadır."

XS
SM
MD
LG