Erişilebilirlik

Kerry 'Müttefikleri Çevremizde Birleştireceğiz' - 2004-08-01


Kasım ayındaki başkanlık seçimlerine yeniden girmeye hazırlanan George Bush ve Demokrat Partili rakibi John Kerry, kilit öneme sahip seçmenlerin bulunduğu eyaletlerde, seçim kampanyalarını sürdürüyor.

Ohio eyaletinde Cumhuriyetçi Partili seçmenlere hitap eden Başkan Bush, ekonomiyi düzeltmek ve ülkeyi daha güvenli bir yer haline getirmek amacıyla, dört yıllık süre daha istedi.

Seçim kampanyasını, Pennsylvania eyaletinde sürdüren Demokrat aday Kerry ise, Başkan Bush’un ekonomi politikalarını eleştirdi. Kerry, işlerini başka ülkelere taşıyan Amerikan şirketlerine yönelik bir vergi planı geliştirmediği için Bush’u, çok sayıda Amerikalının işini kaybetmesine yol açmakla suçladı.

Öte yandan Kerry, Irak’ın yeniden yapılandırılması için diğer ülkelerin desteğini alma sözü verdi. CBS televizyonuna konuşan Kerry, Beyaz Saray’a gelecek yeni liderin, Irak’taki savaşa ve Bush’un politikalarına karşı çıkan ülkelerde, Amerika’ya karşı bir iyimserlik yaratacağını söyledi. Bu ülkeleri Amerika çevresinde birleştirecek bir planı olduğundan da söz etti, ancak ayrıntı vermedi.

Kerry izleyeceği dış politikanın genel hatları hakkında şunları söyledi:

'Yeniden güven ortamı yaratacağız bu da Bush yönetiminin sahip olamadığı bir dizi müzakere aracını bize kazandıracak'

CNN Televizyonu’na da konuşan Kerry, hedefinin Amerikan askerlerini bir an önce geri getirmek olduğunu kaydetti, ancak Irak’taki demokrasi süreci tamamlanmadan, bunu yapmayacağını ifade etti.

Kerry, Başkan Bush’un, Irak savaşıyla ilgili gerekçeleri abartıp-abartmadığı konusundaki bir soruya ise şu yanıtı verdi:

'Amerikan halkını yanılttılar. Bunu kasıtlı olarak yapıp-yapmadıklarını belirleyecek olan ise Amerikan halkıdır'

Bu arada Newsweek dergisinde yer alan yeni bir kamuoyu yoklaması, Kerry’ye verilen desteğin yüzde 49, yani Başkan Bush’a verilen desteğin 7 puan önünde olduğunu ortaya koydu. Bu hafta düzenlenen Demokrat Parti Ulusal Kurultayının ardından, Kerry’nin kendisine yönelik desteği artırdığı belirtiliyor.

XS
SM
MD
LG