Erişilebilirlik

Kaçırılan İki Türk Şoför İçin 48 Saat Süre Verildi - 2004-08-01


Arap El Cezire televizyonu, El Kaide örgütüyle bağlantılı Ürdünlü militan Ebu Musab El Zerkavi’nin Tevhid ve Cihad Grubu'nun Irak’ta iki Türk kamyon şöförünü kaçırdığını bildirdi.

El Cezire'nin yayınladığı video bantta, maskeli militanlar, Türk şoförlerin çalıştığı şirket 48 saat içinde Irak’tan çekilmediği takdirde rehineleri, başlarını keserek öldüreceklerini söylüyor. Militanlar, şoförlerin çalıştığı firmanın Amerikan askerlerine malzeme taşıdığını da öne sürüyor.

Video bantta, iki Türk rehinenin adları militanlar tarafından okunuyor, ayrıca rehinelerin, pasaport ve kimlikleri kamera önünde gösteriliyor. Bu görüntülerden, rehinelerin adlarının Abdurrahman Demir ve Sait Enver olduğu anlaşılıyor.

İki şoförün ne zaman kaçırıldığı ve 48 saatlik sürenin ne zaman başladığı El Cezire'nin yayınladığı haberden anlaşılmıyor. El Kaide bağlantılı Ürdünlü terörist Ebu Musab El Zarkavi'nin Tevhid (Birlik) ve Cihad grubu, Amerikalı işadamı Nicholas Berg, Güney Koreli çevirmen Kim Sun İl ve Bulgar kamyon şoförü Georgi Lazov’un öldürülmesinden sorumlu tutuluyor. Aynı grup daha önce de bazı Türkleri kaçırmış ve daha sonra serbest bırakmıştı.

Associated Press Ajansı'nın haberine göre, Bağdat'taki Türkiye Büyükelçiliğinde çalışan ve adının açıklanmasını istemeyen bir görevli, El Cezire'nin yayınını izlediklerini ve ellerinde başka bilgi bulunmadığını söyledi.

XS
SM
MD
LG