Erişilebilirlik

Washington ve New York'ta Terör Alarmı - 2004-08-01


Amerika İç Güvenlik Bakanlığı, El Kaide örgütünün, başlıca bankacılık ve finans kuruluşlarını hedef alan saldırılar planladığı yolunda istihbarat alındığını açıkladı. Bu nedenle başkent Washington'la New York kenti ve New Jersey eyaletinin New York'a komşu banliyölerinde terör alarm seviyesi, beş dereceli sistemde ikinci en yüksek tehlike düzeyini gösteren "turuncu" düzeyine yükseltildi.

İç Güvenlik Bakanı Tom Ridge Washington'da düzenlediği basın toplantısında, son iki gün içinde değişik kaynaklardan alınan istihbaratın terör tehdit düzeyinin arttığını gösterdiğini söyledi. Tom Ridge, alınan bilgilerin son derece ayrıntılı olduğunu bildirdi.

İç Güvenlik Bakanı, bu istihbarata göre, El Kaide örgütünün, Washington'da Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu binalarını, New York'ta New York Hisse Senedi Borsası ve Citibank/Citigroup binalarını ve New Jersey'de Prudential Finans şirketi merkezini hedef alan saldırılar düzenlemeye hazırlandığını söyledi.

Tom Ridge bu kentlerde yaşayan herkesi, önümüzdeki haftalarda, şüpheli durumlar karşısında uyanık olmaya çağırdı.

Federal yetkililer, bu kentlerin yerel polis yöneticilerine, bomba yüklenmiş olabilecek kamyonlar ve binaların havalandırma sistemlerine kimyasal maddeler yerleştirilmesi konusunda dikkatli olmalarını tavsiye etti.

İç Güvenlik Bakanı Ridge, alınacak önlemler hakkında ayrıntılı bilgi vermeyeceğini ancak binalar çevresinde güvenlik bölgelerinin genişletilebileceğini, yeraltı otoparklarına girişin sınırlanabileceğini, binalara ziyaretçi ve paket girişlerinin daha sıkı kontrol edileceğini söyledi.

XS
SM
MD
LG