Erişilebilirlik

Seçim Kampanyasında 'Güvenlik' ve 'Ekonomi' Öne Çıkıyor - 2004-07-31


Amerika’da Demokrat Parti kurultayından hemen sonra gerek Demokrat aday John Kerry gerekse bir hafta boyunca sessiz kalan Cumhuriyetçi Başkan Bush, 2 Kasım’daki başkan seçimi için yoğun bir kampanyaya girişti.

Adaylar Cumartesi günü Ohio ve Pennsylvania eyaletlerinde konuşmalar yaptı.

Başkan Bush, işsizlik sıkıntısı çekilen Ohio'daki konuşmasında, yeniden seçilmesinin, Amerikan ekonomisinin dünyanın en güçlü ekonomisi olarak devam etmesini sağlayacağını söyledi.

Demokrat aday John Kerry ve Başkan Yardımcısı adayı John Edwards da otobüsle çıktıkları ve iki hafta içinde 21 eyaleti kapsayan seçim gezisinde bugün seçim için önemli olan eyaletlerden Pennsylvania'da konuşmalar yaptılar.

Senatör Kerry, Başkan Bush'un ekonomiyle ilgili iyimser görüşlerini reddetti, kendisinin terörle savaşta güçlü bir lider olarak davranacağını söyledi. Kerry, Vietnam savaşı sırasında subay olarak gösterdiği yararlılıkları hatırlatarak, "Genç bir subay olarak yaptığım gibi, Başkan olarak da bu ülkeyi savunacağım" diye konuştu. Kamuoyu yoklamalarına göre, Amerikalıların büyük bölümü, Başkan Bush'un, terör tehdidine karşı Demokrat rakibi Senatör Kerry'ye göre daha başarılı olacağı düşüncesinde.

Bush, kampanya konuşmalarında bu noktayı vurgularken, "Teröristlerle diyalog kurulamaz. Olabilecek en iyi şeyin gerçekleşmesini bekleyemezsiniz. Onlarla pazarlık yapamazsınız. Bu düşmanlarla kendi ülkemizde karşı karşıya gelmemek için onlarla bütün dünya çapında mücadele edeceğiz" dedi. Demokrat aday Kerry de kendi kampanya konuşmalarında şöyle dedi: "Gerektiğinde güç kullanmaktan asla kaçınmayacağım. Bize yapılacak her saldırı sert ve kesin bir karşılık görecektir." Demokrat Parti'nin Boston'da yapılan kurultayından sonra şimdi dikkatler Cumhuriyetçilerin Ağustos sonunda New York'da başlayacak kurultayına çevrilmiş bulunuyor.

California'daki Claremont-McKenna Üniversitesinden siyaset uzmanı Jack Pitney, Demokrat adayların bugünlerde, Boston kurultayında kendileri hakkında oluşan destek havasını arkalarına alarak yoğun kampanya yapacağını söylüyor ve şöyle diyor: "Demokrat adaylar bütün ülkede yoğun bir programla kampanya yapacacak. Mümkün olduğu kadar değişik kesimlerden destek almaya çalışacak, belirli konularda tutumlarını daha net ortaya koyacaklar. Tabii burada bir tehlike de var; Ayrıntılara ne kadar çok girerseniz kendinizi karşı tarafın saldırılarına o kadar açık hale getirirsiniz."

Jack Pitney, Demokrat Parti kurultayı sırasında adayların genel olarak olumlu bir hava yaratmaya özen gösterdiğini, bunun Cumhuriyetçi Parti kurultayını da etkileyebileceğini düşünüyor ve şunları söylüyor: "Öncelikle kurultayın iyi geçmesine hazırlanmak zorundalar. Demokratların kurultayı, kamu oyuna olumlu mesaj vermek açısından başarılıydı ve Cumhuriyetçilerin de kendi kurultaylarında olumlu bir hava yakalamaları gerekiyor. Aynı zamanda da, bu dönemde hem uluslararası olayların hem de ülke ekonomisinin kendi lehlerinde gelişmesini ümit etmek zorundalar."

Seçim kampanyası Cumhuriyetçi Parti kurultayının 2 Eylül'de bitmesiyle en ciddi aşamasına girecek. İki partinin başkan adayları, Eylül ve Ekim aylarında üç kez, başkan yardımcısı adayları ise bir kez, televizyonlarda açık tartışma yapacak.

Birçok uzman, kamuoyu yoklamalarında şu anda adayların birbirine çok yakın göründüğünü hatırlatıyor ve sayısı çok fazla olmayan kararsız seçmenin de seçim arifesine kadar tavrını netleştirmeyeceğini düşünüyor. Bu nedenle, adaylar arasındaki açık tartışmaların, seçmen üzerindeki etkisinin önceki seçimlerden daha fazla olacağı tahmin ediliyor.

XS
SM
MD
LG