Erişilebilirlik

Kerry: 'Karamsarlık Değil Umut Kazanacak - 2004-07-30


Demokrat Parti’nin Başkan Adayı John Kerry, partisinin Boston’daki dört günlük büyük kurultayının sonunda, adaylık görevini, izleyeceği politikaları anlatan bir konuşmayla resmen kabul etti.

Demokrat başkan adayını dün gece kurultay salonunu dolduran delegelere ve kurultayı televizyondan izleyen Amerikalılara Vietnam Savaşı’nda bacaklarını ve bir kolunu kaybeden eski Senatör Max Cleland takdim etti.

Max Cleland’dan önce, Kerry’nin Vietnam savaşı sırasında komutanı olduğu bottaki askerlik arkadaşları da kürsüde hazır bulundu.

Senatör Kerry televizyonlardan naklen yayınlanan konuşmasında, Irak savaşı, sağlık hizmetleri, ekonomik durum ve terörizme karşı açılan savaş hakkındaki görüşlerini ve izleyeceği politikaları anlattı.

Demokrat Başkan Adayı, genç bir asker olarak ülkesini Vietnam Savaşı’nda savunduğu gibi Başkan olarak da savunacağını söyledi. Savaşta gösterdiği yararlık nedeniyle madalyalar kazanmış olan Kerry, Cumhuriyetçilerin kendisine yönelttiği, savunma alanında zayıf olduğu yolundaki suçlamaya şöyle yanıt verdi:

“Kimse yanlış bir düşünceye kapılmasın. Eğer gerekirse, katiyen tereddüt etmeden kuvvet kullanmaktan kaçınmayacağım. Bize yapılacak her hangi bir saldırı, derhal karşılığını görecektir. Ve ben Başkan olunca, savaşa istediğimiz için değil, gerektiği için giden bir ulus olma geleneğimize yeniden döneceğiz.”

Orduyu güçlendireceğini de kaydeden Kerry, Amerika’nın dış ülkelerle ittifaklarını onaracağını belirtti ve “Amerika, kendisinden korkulan değil imrenilen bir ülke olmalıdır” dedi. Kerry şöyle konuştu: “Güçlü bir orduya ihtiyacımız olduğu gibi güçlü ittifaklara da öncülük etmeliyiz. Ve bundan sonra kararlılık ve güvenle teröristlere, siz kaybedeceksiniz, biz kazanacağız diyebileceğiz. Gelecek korkuların değil, özgürlük üzerine kurulabilir.”

Demokrat Başkan Adayı Irak savaşı ve Bush yönetiminin bu savaşı açmak için kullandığı gerekçelere değinerek, "Irak'ta kitle imha silahları var, demek bu silahların varlığını kanıtlamıyor" dedi.

Kerry, istihbarat sisteminde derhal reforma giderek, politikalara gerçeklerin temel teşkil etmesini, bu gerçeklerin politikayla çarpıtılmasını önleyeceğini ve 11 Eylül terörist saldırılarından önceki istihbarat ve güvenlik eksikliklerini soruşturan komisyonun önerilerini derhal uygulayacağını bildirdi.

Demokrat Başkan Adayı Irak Savaşı hakkında da şöyle konuştu:

“Ben Irak’ta ne yapmamız gerektiğini biliyorum. Müttefiklerimizi yanımıza geri getirecek, yükü paylaşacak, Amerikan halkının sırtındaki mali yükü, askerimizin karşısındaki tehlikeyi azaltacak bir başkana ihtiyaç var. Bu işi başarmanın ve askerimizi geri getirmenin doğru yolu budur.”

Demokrat Parti Başkan Adayı John Kerry’nin dün akşam kurultay’da yaptığı bu konuşmayla Amerika’da 2 Kasım'daki seçimlere kadar sürecek üç aylık yoğun bir kampanya dönemine başlamış oldu.

İktidardaki Cumhuriyetçi Parti'nin kurultayı, Ağustos ayı sonunda New York'ta yapılacak.

XS
SM
MD
LG