Erişilebilirlik

ABD'nin Doğu Eyaletlerinde Kurt Sayısı Artıyor - 2004-07-29


Bazı Amerikalı bilimadamları, ülkenin doğusundaki bazı eyaletlerde arttığını boz kurtların sayısının arttığını ve bu tür kurtların nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinden çıkartılabileceğini düşünüyor.

Amerikan Kongresi, Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Kanunu’nu 1973 yılında onayladı. O tarihte ülkenin doğu kesiminde bulunan boz kurtların sayısının, özellikle Minnesota ve Michigan eyaletlerinde olmak üzere birkaç yüz kadar olduğu tahmin ediliyordu. Oysa eskiden, Amerika'nın, New England diye de bilinen kuzey doğusunda oldukça fazla sayıda boz kurt bulunuyordu.

İçişleri Bakanı Gale Norton, bozkurtların nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinden çıkartılması önerisini geçtiğimiz günlerde açıkladı. Liste, doğada yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan bitki ve hayvanların korunması için özel önlemler alınmasını öngörüyor. Minnesota eyaletinde 1998 yılında yapılan sayıma göre, bölgedeki boz kurtların sayısının 2,400'e ulaştığı anlaşıldı. Michigan ve Wisconsin eyaletlerindeki boz kurtların toplam sayısı ise bugün 700 civarında. Bu üç eyaleti içine alan bölge Great Lakes (Büyük Göller Bölgesi) olarak adlandırılıyor ve bu eyaletler boz kurt nüfusunun gelecekte de korunması için özel programlar uyguluyorlar.

Yaban Hayatı Koruma Dairesi, Kasım ayına kadar boz kurtlarla ilgili kararını uygulamayacak ve kamuoyundan gelecek eleştiri ve önerileri değerlendirecek.

Boz kurtları koruma altındaki hayvanlar listesinden çıkarma fikrine ilk itiraz New York Kurtları Koruma Merkezi’nden geldi. Grup, kurt nüfusundaki bu artışın kısa sürede tersine dönebileceğini ve yıllar alan çalışmaların bir anda yok olabileceğini savunuyor. Yaban Hayatı Koruma Federasyonu da Bakanlığın kurtlarla ilgili kararına karşı çıkıyor. Uzmanlar, artan bozkurt nüfusunun doğal hayatın dengesini korumaya yardımcı olduğunu savunuyor.

Amerika’nın batı ve güneybatısındaki bozkurt nüfusu hala istenen sayıya ulaşamadığı için, bu bölgelerdeki kurtların nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinden çıkartılması şimdilik düşünülmüyor.

XS
SM
MD
LG