Erişilebilirlik

'Müslüman Asker Gönderme Fikri Olumlu' - 2004-07-29


Amerika ve Irak, Suudi Arabistan’ın Irak’ta görev yapacak bir İslam güvenlik gücü kurulması önerisini memnunlukla karşıladı.

Öneri, Dışişleri bakanı Colin Powell ve Irak başbakanı Iyad Allavi’nin bugün Cidde’de katıldıkları bir toplantıda ele alındı. Powell, müslüman askerlerin Irak’a ya koalisyon gücünün parçası ya da ayrı bir kuvvet olarak sevk edilebileceğini açıkladı.

Başbakan Allavi ise İslam ve Arap ülkelerinin liderlerini, Irak’ta “şer kuvvetleri” olarak tanımladığı isyancılara karşı sürdürülen savaşa katılmaya çağırdı.

Üst düzeyde bir Suudi yetkili, kurulacak güvenlik gücünde Irak’a komşu Müslüman ülkelerin askerlerinin yer almayacağını açıkladı.

Bu arada Ebu Musa el Zarkavi’ye bağlı militan grup İslamcı bir web sayfasına gönderdiği bildiride Irak’a asker gönderecek müslüman ülkelere saldırı tehditinde bulundu.

Suudi Arabistan’ın, Irak’a müslüman askerlerden oluşan bir barışgücü kuvveti gönderilmesi önerisi yaklaşık iki haftadır siyasi kulislerde tartışılıyordu ancak ilk kez dün kamuoyuna açıklandı. Öneriye göre İslam barışgücünde, Iraklılar karşı çıktığı için Türkiye dahil komşu ülkelerden asker yeralmayacak.

Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell Suudi Arabistan’ın önerisini ilke olarak memnulukla karşıladığını bildirdi. Powell, müslüman askerlerin ya Amerika komutası altındaki koalisyon gücünün parçası ya da ayrı bir kuvvet olarak Irak’a gönderilebileceğini ve Birleşmiş Milletler görevlileriyle çeşitli tesislerin güvenliğini sağlama görevini üstelenebileceğini söyledi.

Ancak Powell, Cidde’de Irak başbakanı Iyad Allavi ile düzenlediği ortak basın toplantısında müslüman askerlere kimin komuta edeceği ve halen 31 ülkeden oluşan koalisyon kuvvetinin yerini alıp almayacağı gibi temel soruların henüz açıklık kazanmadığını vurguladı ve şöyledi: “Suudi yetkililer bazı koşullar ileri sürüyor. Bu koşullar, emir-komuta düzeninin nasıl işleyeceği, müslüman askerlerin hangi görevi üstleneceği ve Irak’taki mevcut koalisyon gücünün yerini alıp almayacağı gibi konularla ilgili. Yanıtlanması gereken bir çok soru var. Ama Suudilerin önerisini memnlukla karşılıyoruz ve son derece dikkatli inceleyeceğiz.”

Suudi Arabistan yetkilileri, önerinin, eğer Amerikan kuvvetlerinin Irak’tan ayrılmasını hızlandıracak bir adım olarak görülürse Arap kamuoyundan destek göreceğini düşünüyor.

Ülkelerin adları açıklanmamakla birlikte İslam barışgücünün büyük olasılıkla Pakistan, Bangladeş, Cezayir, Fas, Endonezya ve Malezya gibi ülkelerin askerlerin oluşacağı tahmin ediliyor.

Irak başbakanı İyad Allavi, asker göndermeye aday olabilecek ülkelere davetiye mektup gönderdiğini ve bazılarından olumlu yanıt aldığını açıkladı.

Allavi, Irak’taki mücadelenin uluslararası terörizme karşı verilen savaşın bir parçası olduğunu, bu nedenle diğer müslüman ülkelerin kendi çıkarları açısından yeni Irak hükümetine yardım etmeleri gerektiğini savundu.

Irak’ta şu anda görev yapan 160 bin kişilik koalisyon gücünde hiçbir Arap ülkesinin askeri bulunmuyor.

Bush yönetimi ise koalisyon gücünde daha çok müslüman askerin görev almasını sağlamaya çalışıyor. Dışişleri Bakanı Colin Powell İslam ülkelerinin koalisyon gücüne katılması için gerekli temel koşulların yerine getirildiği görüşünde. Powell, bu koşulları, Irak’ta egemen bir hükümetin işbaşına gelmesi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin geçen ay Irak için bir uluslararası barışgücü oluşturulmasını öngören 1546 sayılı karar tasarısını kabul etmesi olarak sıralıyor.

XS
SM
MD
LG