Erişilebilirlik

İsraillilerden Görülmemiş Eylem - 2004-07-26


Kudüs’ün işgal toprağı olmadığını düşünen İsrail Hükümeti’ne Gazze’nin de işgal toprağı olmadığını anlatmak isteyen 200 bine yakın yerleşimci ülkenin gelmiş geçmiş en büyük eylemini sahneledi. Eyleme 100 bin kişinin katılması planlanıyordu, ancak Batı Şeria ve Gazze’de sayıları 250 bini bulan yerleşimciden 200 bini eylemde hazır bulundu.

Yerleşimciler Gazze’nin Gush Katif yerleşim bloğundan başlayarak Kudüs’teki Ağlama Duvarı’na (90 km) kadar kolkola girerek insan zinciri oluşturdular. “Gazze ile Kudüs birbirinden ayrılamaz” mesajı veren yerleşimciler, “Bizi tahliye etmeyin” sloganları attılar. Yerleşimcilerin hemen hepsi tek bir ağızdan İsrail milli marşını söyledi.

Bine yakın otobüsle eyleme katılan yerleşimcilerin masrafı 200 bin doları geçti. Özellikle Amerika'daki Yahudi diasporası tarafından desteklenen eylemin İsrail Başbakanı Ariel Şaron’a maliyeti ise ayrı bir tartışma konusu.

İsrail Başbakanı Ariel Şaron, kendisinin bir zamanlar Gazze’ye yerleştirdiği yerleşimcileri, “Daha çok kontrol edilebilir sınırlar yaratmak” gerekçesiyle Gazze’den tahliye etme planından vazgeçme niyetinde değil.

Binlerce polis ve asker eylemcileri eylemde korudu ama binlercesi de önümüzdeki aylarda onları evlerinden çıkartan kişiler olacak. İsrail Başbakanı ordu komuta kademesi ile yaptığı görüşmede “İsrail’in müzakere partneri olmadığını gördüğüm için planıma sadık kalacağım. İsrail’in sonsuza kadar Gazze Şeridi’nde kalamayacağı açıktır” dedi.

Şaron, İsrail’in hiçbir ulusalaları anlaşma ile işgal altında tuttuğu tüm topraklara sahip olamayacağını, Gazze ve Batı Şeria’nın bir kısmını boşaltmakla uluslararası arenada bugüne kadar elde edemediklerini kazanma şansları olduğunu söyledi.

Yerleşimciler barışçıl yöntemlerle seslerini duyurmaya karar verseler de şimdi Ariel Şaron’un radikal gruplara yönelik endişesi ikiye katlandı. İsrail istihbaratının Şaron’un ölümünü isteyen 200 kişilik bir grubun olduğu bilgisini vermesinin ardından kendi hayatından endişe duyan Şaron bu kez, Kudüs’teki kavganın sebebi olan Haram-ül Şerif için endişe ediyor. İsrail istihbaratı Şin Bet, radikal gruplara bağlı militanların El Aksa Camii’ni ve Kubbet-ül Sahra’ya yönelik bir saldırı olasılığı bulunduğunu bildiriyor.

İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Tzachi Hanegbi, ellerinde bu saldırıyı düzenleyecek kişilere ait kesin bilgiler bulunmadığına ancak, göstergelerin radikal gruplar içinde bu yönde bir düşünce olabileceğine dikkat çekiyor. İsrail istihbaratının hazırladığı senaryolara göre, militanların patlayıcı madde yüklü planör uçaklarla veya kiralık küçük uçaklarla bir cuma namazı sırasında camiiye intihar saldırısı düzenleme ihtimali var.

Senaryoların gerçekleşmesi halinde barış süreci ihtimallerinin tamamen çökmesi ve İsrail hükümetinin uluslararası kamuoyu tarafından tam anlamıyla suçlanması olasılıklarına karşı, İsrail Başbakanı Ariel Şaron saldırıların gerçekleşmemesi için elinden geleni yapmaya çalışıyor.

XS
SM
MD
LG