Erişilebilirlik

Demokrat Parti Kurultayı Başlıyor - 2004-07-25


Amerika’da muhalefetteki Demokrat Parti'nin Başkan ve Başkan Yardımcısı adaylarının delegeler tarafından onaylanacağı kurultayı Pazartesi günü Boston'da başlıyor. İktidardaki Cumhuriyetçilerin büyük kurultayı ise Ağustos ayının son haftasında New York’ta toplanacak.

Demokratların ulusal kurultayında, John Kerry’nin resmen başkan adayı olarak seçilmesi kesinleşmiş olmasına rağmen, kamuoyu yoklamaları, Amerikan seçmenlerinin Kerry’i hala çok iyi tanımadığını ortaya koyuyor. Demokrat Parti başkanı Terry McAuliffe, 4 günlük Ulusal Kurultayda esas amaçlarının John Kerry’i ve başkan yardımcısı adayı John Edwards’ı Amerikan halkına tekrar tanıtmak olduğunu söylüyor:

“Boston’da, Amerika’ya John Kerry ve John Edwards’ı tanıtacağız. Geçmişlerini anlatacağız, güçlü yanlarını göstereceğiz ve bu ülkeyi tekrar canlandıracak vizyonlarını anlatacağız. 2004 yılının Demokrat Parti Ulusal Kurultayının teması, ‘Yurt dışında saygın, yurt içinde kuvvetli bir Amerika’ olacak.”

Kurultayın ana konuşmacıları, John Kerry ve John Edwards olacak. Konuşmacı listesinde, eski Başkanlar Jimmy Carter ve Bill Clinton, eski başkan yardımcısı Al Gore gibi ünlü isimler de yer alıyor. Buna ek olarak kurultayda Massachusetts eyaletinin kıdemli Senatörü Ted Kennedy’nin uzun siyasi yaşamı ve başarıları özel bir programla delegelere anlatılacak.

Cumhuriyetçi Partinin Ulusal Kurultayı ise gelecek ayın son günlerinde New York’ta toplanacak. Cumhuriyetçilerin konuşmacıları arasında, California Valisi Arnold Shwarzeneger, Arizona Senatörü John McCain, New York eski belediye başkanı Rudolph Giuliani, ve başkan yardımcısı Dick Cheney yer alıyor. Başkan Bush, tekrar aday gösterildikten sonra, 2 Eylül’de kurultayın kapanışında konuşma yapacak.

Başkan ve Cumhuriyetçi destekçileri, Bush yönetiminin terörizmle mücadele konusundaki sicilini ve ülkenin bugün güven içinde olduğunu vurguluyorlar. Başkan Bush da son günlerde yaptığı bir konuşmada şöyle dedi:

“EL-Kaide’nın birçok önde gelen liderini yakaladık. Birçoğunu öldürdük. Adalet yerini buluncaya ve Amerika tam olarak güvene kavuşuncaya kadar izlerini bırakmayacağız.”

Amerika’da siyasi kurultayların tarihi 1830’lu yıllara uzanıyor. Dört yılda bir yapılan kurultaylarda partili delegeler, başkan ve başkan yardımcısı adaylarını onaylıyor. Washington’daki Amerikan Üniversitesinde, Başkanlık tarihi uzmanı olan Alan Lichtman, siyasi kurultayların yirminci yüzyılın ikinci yarısında değişen rolüne dikkat çekiyor. Lichtman şöyle diyor:

“Aslında son 50 yıl içinde partinin başkan adayları kurultaylarda seçilmiyor. Özellikle son 30 yılda, partilerin başkan adayları, önseçimlerde belirleniyor.”

Modern dönemde, partililer kurultaylara katılarak, eyaletlerde yapılan ve aylarca süren bir döneme yayılan ön seçimlerde belirlenen başkan adayına onay veriyorlar. Washington’da siyaset üzerine yorum yapan Stuart Rothenberg, kurultayların, partinin adayları için 4 günlük reklam niteliği taşıdığını söylüyor. Rothenberg şöyle konuştu:

“Kurultaylar büyük bir basın olayıdır. Kurultaylar, partilerin başkan adayları için kendilerini ve yardımcı adaylarını tanıtmak ve seçimlerde iletmek istediği mesajları yinelemek için bir fırsat oluyor.”

Siyaset uzmanları, günümüzde kurultayların son derece planlı ve iyi hazırlanmış olduğunu, bu nedenle seçmenler üzerinde geçmişe oranla daha az etki yaptığını savunuyor. Bunun bir nedeni de günümüzde, ana televizyon kanallarının 4 günlük kurultayları geçmiş yıllara oranla daha kısıtlı bir şekilde aktarması. İzleyici oranı daha düşük olan, 24 saatlik haber kanalları ise kurultaylara haberlerinde geniş yer veriyor.

XS
SM
MD
LG