Erişilebilirlik

Irak'ta 25 Militan Öldü, 14 ABD Askeri Yaralandı - 2004-07-22


Irak’ın Ramadi kentinde Amerikan birlikleriyle direnişçiler arasında çıkan çatışmalarda 25 militanın öldürüldüğü bildirildi.

Ordu yetkilileri, ağır çatışmada 14 Amerikan askerinin yaralandığını duyurdu.

Öte yandan, Hindistan hükümeti, Irak’ta TIR şoförleriyle birlikte kaçırılan üç Hint vatandaşını kurtarmak elinden geleni yaptığını açıkladı.

Dün, 3 Hintliyle birlikte iki Kenyalı ve bir Mısırlı rehinenin görüntüleri yayınlanmıştı.

Militanlar, rehinelerin çalıştığı Kuveyt şirketinin Irak’ı terk etmesini istiyor. Aksi halde, her 3 günde 1 rehineyi öldürmekle tehdit ediyor.

Öte yandan, Irak’ta rehin tutulan Filipinler vatandaşı Angelo De la Cruz evine döndü.

De la Cruz, bugün uçakla gittiği başkent Manila’da sevgi gösterileriyle karşılandı. Ailesiyle hasret gideren De la Cruz, ayrıca kendisini görmeye gelen çok sayıda Filipinli’ye de teşekkür etti.

ABD'nin Filipinler Büyükelçisi Dönüyor

Amerika’nın Manila Büyükelçisi, Filipinler hükümetinin Irak’tan askerlerini çekme kararıyla ilgili danışmalarda bulunmak üzere Washington’a geliyor.

Büyükelçi Francis Ricciardone, Washington tarafından geri çağırılmadığını, başkente gelmeyi kendisinin istediğini söyledi.

Amerikan yönetimi, Filipinler hükümetinin Irak’taki rehin vatandaşını kurtarmak için askerlerini çekmeyi kabul etmesini eleştirmiş, Arroyo hükümetinin kararını ‘hayalkırıklığı’ olarak nitelemişti.

Washington’a göre, Manila hükümetinin asker çekme kararı teröristleri cesaretlendiriyor.

XS
SM
MD
LG