Erişilebilirlik

Boston'da Olağanüstü Güvenlik Önlemleri - 2004-07-22


Demokrat Parti'nin başkan adayını belirlemek amacıyla Pazartesi günü Boston'da başlayacak parti kurultayı için, muhtemel bir terör saldırısına karşı görülmemiş güvenlik önlemleri alındı.

Amerikan istihbarat yetkilileri, içinde bulunduğumuz seçim yılında yapılacak parti kurultaylarının ve diğer siyasi toplantıların, teröristler için önemli bir hedef oluşturduğu düşüncesinde. İç Güvenlik Bakanı Tom Ridge kısa bir süre önce, El Kaide'nin Mart ayında İspanya'daki seçimler sırasında düzenlediği bombalı saldırıları tekrarlamak isteyebileceğini söylemiş ve şöyle devam etmişti: "El Kaide'nin ülkemizdeki demokratik süreci engellemek amacıyla Amerika'da büyük çaplı bir saldırı düzenlemeyi planladığı yönünde güvenilir bilgiler var."

Terör tehdidine karşı, hem Boston'daki Demokrat Parti kurultayı sırasında hem de Ağustos sonunda New York'ta yapılacak Cumhuriyetçi Parti kurultayı sırasında yoğun güvenlik önlemleri alınacak.

Boston'daki konferans merkezi, Fleet Center'da toplanacak kongreye katılacak Demokrat Partili delegelerin güvenliğini sağlamak için yerel polisin yanı sıra bomba arama konusunda eğitimli köpekler, liman devriyeleri ve uçaklar da işbaşında olacak.

Boston Belediye Başkanı Thomas Menino alınan önlemleri şöyle anlattı: "Bu kurultay için özel planlar hazırladık ve uygulamaya koyduk. Kurultayı daha önceki benzerlerinden farklı kılan özelliklerinden biri de, eyaletlerarası bir otoyolun, kongrenin toplanacağı yerin çok yakınından geçmesi... Bu nedenle Boston’daki yerel yöneticiler olarak herkesten daha fazla tetikte olmalıyız."

İç Güvenlik Bakanı Ridge, Amerikalı yetkililerin teröristlerin siyasi toplantıların yanı sıra 2 Kasım'da yapılacak seçim sırasında oy verme sürecini de hedef alabileceği düşüncesinde olduğunu söylerken şöyle konuştu:

"Madrit'teki saldırıların yanı sıra, ki bu saldırıları bir çok kez gözden geçirdik, İngiltere, Ürdün ve İtalya'daki son terör saldırısı girişimlerini de göz önüne aldığımızda, başarma kapasiteleri olduğunu ve saldırılarının, Amerika'nın kararlılığını etkileyeceği yönünde bir yanlış inanca sahip olduklarını biliyoruz"

Bu kaygılar, yönetim içinde, bir terör saldırısının gerçekleşmesi durumunda seçimlerin ertelenmesi ihtimaliyle ilgili tartışmaları da beraberinde getirdi.

Kongre'deki bazı Demokrat partili üyeler ise, Bush yönetimini siyasi amaçlarla güvenlik korkusunu abartmakla suçladı. Bunlardan biri de California senatörü Barbara Boxer idi. Boxer şöyle dedi: "Başka ulusların seçme ve seçilme hakkını korumak için kadın-erkek askerlerimiz o ülkelerde canlarını verirken, burada seçimlerin ertelenmesini bir öneri olarak bile olsa nasıl düşünebiliriz?"

Hukuk uzmanları ise, ülkenin herhangibir bir köşesinde seçim günü bir terörist saldırıya girişilecek olursa diğer yerlerde seçimi iptal etmenin ya da ertelemenin çok ciddi sorunlar yaratacağı uyarısında bulunuyor. Bu uzmanlar arasında yeralan Washington'daki American Enterprise Enstitüsünden Norman Ornstein şöyle diyor:

"Ülkenin bir bölgesinde, seçimi, terörist saldırı ya saldırı tehlikesi nedeniyle diğer bölgelerden farklı bir zamanda, diğer yerlerdeki seçim sonuçlarının ortaya çıkmasından sonra yapmak, genel seçim sonuçlarını etkileyecektir ve bu nedenle de çok sorunlar yaratır."

19’uncu yüzyılda, Amerikan İç savaşı sırasındaki 1864 başkanlık seçimi ve dünya savaşlarına rastlayan seçimler dahil olmak üzere, Amerikan tarihindeki ulusal seçimlerin hepsi zamanında yapıldı.

XS
SM
MD
LG