Erişilebilirlik

İran Reddediyor - 2004-07-20


İran hükümeti, 11 Eylül 2001 terör saldırılarında rolü olabileceği konusunda Başkan Bush tarafından yapılan açıklamayı reddetti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi, İran’ın saldırılarla doğrudan ya da dolaylı bağı olduğu yolundaki iddiaların “uydurma ve hayal mahsülü” olduğunu söyledi.

Başkan Bush dün, 3 bin kişinin hayatına malolan saldırılarla İran’ın bir ilgisi olup olmadığını Amerikan makamlarının hala soruşturduğunu söylemişti. Bush, CIA’nin elinde, saldırılarda silah olarak kullanılan uçakları kaçıran kişilerin İran’dan geçtiği yolunda bilgiler bulunduğunu hatırlatmıştı.

İranlı Sözcü, ülkesinin sınırlarında kontrolun zor olduğunu ve bazı bireylerin yasal olmayan yollardan İran’a girip çıkmış olabileceğini belirtti.

CIA Başkan Vekili John McLaughlin, Pazar günü bir televizyon programı sırasında İran’ın saldırıları desteklediğini gösteren bir kanıt bulunmadığını söylemişti. Saldırıları inceleyen özel komisyonun da Perşembe günü yayınlanması beklenen raporunda aynı sonuca varacağı bildiriliyor.

XS
SM
MD
LG