Erişilebilirlik

'Türkiye'de 50 Bin Kişi Dileniyor' - 2004-07-18


Ankara Ticaret Odası (ATO), Türkiye’nin sosyal yaralarını konu alan, "Neler oluyor bize?" adı altında dört bölümlük bir dizi rapor hazırladı. Rapor serisinin birinci bölümünü “Dilenen Türkiye Dosyası” oluşturdu.

Rapora göre, Türkiye’de dilenci sayısı 50 bine ulaşırken her 1,400 kişiye bir dilenci düşüyor ve her bir dilencinin aylık ortalama kazancı 750 milyon ile 1 milyar lira arasında değişiyor.

Dilencilik sektöründe bir yılda dönen paranın ise yarım katrilyon lirayı aştığı ifade edilen raporda, bu paraların büyük bölümünün dilencilerin cebine gitmediği, dilenci mafyalarının kontrol ettiği ve her türlü kirli işler için finansman kaynağı olduğu vurgulandı.

Raporda, şöyle denildi:

“Resmi verilere dayanılarak hazırlanan rapora göre geçen yıl yalnızca İstanbul’da, 2 bin 217 kadın, bin 525 çocuk ve 938 erkek dilenci olmak üzere toplam 4 bin 680 dilenci yakalanmış. Bu yılın ilk altı ayında ise 2 bin 340 dilenci toplanmış. Başkent Ankara ise İstanbul’a göre daha şanslı. Ankara’nın dilenci popülasyonu, Ramazan ve diğer dini dönemler hariç, 3 bini aşmıyor. Ankara’da her gün 20 kadar dilenci zabıta ekipleri tarafından yasal işleme tabi tutuluyor.”

Raporda, cami, türbe, mezarlık gibi dini duyguların sömürüleceği yerler, dilencilerin en gözde mekanları olarak gösterildi.

Ankara Ticaret Odası'nın raporunda, dilenci mafyasının adının çok sık çocuk kaçırma olaylarına karıştığı, kaçırılan çocukların, sakat bırakıldığı, ilerleyen yaşlarında dilendirildiği vurgulandı.

Çocukların cinsel taciz başta olmak üzere her türlü işkenceye maruz bırakıldığı ifade edilen raporda, doğal olarak bu çocukların ilerleyen yaşlarında toplumdan öç alma duyguları en üst düzeye çıktığı, adeta birer suç makinesi haline dönüştüğü bildirildi.

Rapora ilişkin değerlendirmelerde bulunan ATO Başkanı Sinan Aygün, dilenciliğin Türkiye’nin bir gerçeği olduğunu ve bir sektör haline geldiğini söyledi. Aygün, "Eskiden Allah rızası için istenirdi, şimdi mafya rızası için isteniyor" dedi.

XS
SM
MD
LG