Erişilebilirlik

Türkiye'nin 'Fuhuş Dosyası' Ürkütüyor - 2004-07-18


Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) hazırladığı "Hayatsız Kadınlar Dosyası" başlıklı rapora göre, Türkiye’de hayat kadınlığı yaşı 15'e kadar düştü.

Ankara Ticaret Odası'nın "Neler Oluyor Bize" başlığıyla yayınladığı 4 bölümlük raporlar dizisinin ikincisinde, fuhuş sektöründe bir yılda dönen 3-4 milyar dolarlık paradan, patron, eğlence yeri işletmecisi, otelci ve taksici gibi, onbinlerce kişinin pay aldığı belirtiliyor.

Rapora göre, kadın nüfusu 35 milyon olarak tahmin ediliyor ve bundan hareketle Türkiye'deki her 350 kadından birinin fuhuş batağının içinde bulunduğu kaydediliyor.

ATO raporunda, 18 yaşından küçük hayat kadınlarının ‘çocuk hayat kadını’ sınıfına girdiği belirtiliyor.

Rapora göre, Türkiye'de faaliyet gösteren 56 genelevde kayıtlı yaklaşık 3 bin hayat kadını var. Buna karşın, yalnızca 3 büyük kentte 30 bin kadın genelevde çalışmak için vesika almayı bekliyor. Ve, hayat kadınlarının büyük çoğunluğu da gizli fuhuş yapıyor.

Ankara Ticaret Odası raporuna göre, hayat kadınlarının yüzde 10'u, birinci derecede yakın akrabaları tarafından fuhuşa zorlanıyor.

Para karşılığı cinsel ilişkiye girenlerin yüzde 60'tan fazlası resmi, yüzde 10'dan fazlası da imam nikahlı.

Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün'ün açıklamasına göre, Türkiye'de 10 kadın sığınma evi, 11 yardım merkezi var. Aygün, Avrupa Birliği (AB) kriterlerine göre, her 7 bin 500 kadın ve kız çocuğu için bir sığınma evi açılması gerektiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG