Erişilebilirlik

Irak Adalet Bakanı'nın Konvoyuna İntihar Saldırısı - 2004-07-17


Irak'ın Adel bölgesinde Irak Adalet Bakanı Malik Dohan El Hasan'ın konvoyuna bu sabah intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda beş kişi öldü, en az sekiz kişi de yaralandı. Bakan, saldırıdan yara almadan kurtuldu.

El Hasan'ı hedef alan saldırının sorumluluğunu, Irak'ta faaliyet gösteren Ürdünlü terörist Ebu Musab Zarkavi'nin üstlendiği bildirildi.

Öte yandan Bağdat'ın 30 kilometre güneyindeki Mahmudiye'de Irak Ulusal Muhafız karargahının önünde sabah saatlerinde meydana gelen patlamaya da bomba yüklü araçla düzenlenen saldırının neden olduğu açıklandı. Hastane kaynakları, saldırıda iki kişinin öldüğünü, en az 20 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Bağdat'ın merkezinde de Irak geçici hükümeti ve ABD büyükelçilik binalarının bulunduğu bölgede sabah saatlerinde şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamayla ilgili henüz ayrıntılı bilgi edinilemedi.

Amerikan askeri karargahları, geçici hükümet binası, Amerikan ve İngiliz büyükelçiliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge olarak adlandırılan alanın yakınında geçen Çarşamba günü bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında 11 kişi ölmüştü.

XS
SM
MD
LG