Erişilebilirlik

Seçime Doğru Adaylar Destek Turunda - 2004-07-15


Başkan Bush seçim turuna dün Wisconsin Eyaleti’nde devam etti. Demokratların Başkan yardımcısı adayı John Edwards da Iowa ve İllinois’de kampanyasını sürdürdü.

Başkan Bush, 2000 yılı seçimlerinde Wisconsin eyaletinde 6 bin oy farkla seçimi kaybetmişti... Bush, Kasım ayında yapılacak seçimler öncesinde eyalette seçmenleri kazanmaya çalıştı...

“Bu seçimler çok önemli olayları beraberinde getirecek. Beyaz Saray’da kim oturuyorsa, terörle savaşın ve ekonomimizin gidişatını da o belirleyecek. Olaylara bakış açım ve yaptıklarım ortada. Terörle savaşı kazanmak barış ve özgürlüğü dünyaya yayabilmek için sizlerden oy istiyorum.”

Başkan, kitle imha silahlarının bulunamamasına rağmen Irak’a saldırı kararını savundu. Kitle imha silahlarıyla ilgili iddialar, eski lider Saddam Hüseyin’in devrilmesini meşrulaştırmak için gösterilen en önemli gerekçeydi. Bush, aldığı kararlardan ötürü, Amerika ve dünyanın terör saldırılarına karşı daha güvenli bir yer haline geldiğini söyledi.

Kamuoyu yoklamaları Başkan Bush’la Demokrat rakibi John Kerry arasındaki farkın çok küçük olduğunu gösteriyor. Başkanlık seçiminin en önemli noktasını Irak oluşturuyor. Washington Post gazetesinin yaptırdığı son kamuoyu yoklaması, Amerikalıların yüzde 53’ünün, Irak'ı, savaşmaya değer bulmadığını ortaya koydu.

Demokratlarsa Irakla ilgili yapılan hataları, bu seçimlerde siyasi malzeme olarak kullanmak istiyor.

Iowa eyaletinde seçim konuşan Demokrat Parti Başkan Yardımcısı adayı Senatör John Edwards, yaptıkları işlerin sorumluluğunu üstlenmek açısından, İngiltere Başbakanı Tony Blair’le, Başkan Bush’u karşılaştırdı.

“Tony Blair, Irak’la ilgili istihbarat bilgilerini eleştiren rapor yayınlandığında, bu raporu görmezlikten gelmedi. Blair, yapılan hataların bütün sorumluluğunu üzerine aldı.”

Senator Edwards, Başbakan Blair’in takındığı tavrın, o’nun liderlikten anladığını gösterdiğini vurguladı.

“Bizim Beyaz Saray’da güçlü, cesur ve sorumluluk alabilen, iyi yada kötü durumlarında sorumluğu üstlenebilen birine ihtiyacımız var. İşte bu kişi, John Kerry olacak.”

Edwards, Başkan Bush ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin, eşcinsel evlilikleri yasaklayan bir madde eklenmesini destekleyerek, Amerikan Anayasasını siyasi bir araç olarak kullanmaya çalışmakla suçladı.

Amerikan senatosunda dün yapılan oylamada eşcinsel evliliklerin yasaklanmasını isteyen tasarı kabul edilmedi. Ancak Cumhuriyetçiler yasanın senatodan geçmesi için çalışmaya devam edeceklerini bildirdi. Başkan Bush, geleneksel aile yapısının bozulmaması için, evliliğin kadınla erkek arasında bir bağ olduğunda ısrar ediyor.

Başkan Bush, Demokrat rakipleri Kerry ve Edwards’ın Amerika’nın genel değerlerine yakın olmadığını da iddia etti. Başkan, gelecek dört yıl için kendisine oy verilmesi halinde ülkesinin daha güçlü ve güvenli olacağını kaydetti.

XS
SM
MD
LG