Erişilebilirlik

Filipinler Irak'taki Askerlerini Çekiyor - 2004-07-13


Filipinler Hükümeti, isyancıların elinde bulunan vatandaşını kurtarabilmek için, Irak’taki 51 kişilik askeri gücünü en kısa sürede Irak’tan çekeceğini açıkladı.

Filipinler Dışişleri Bakanı Rafael Seguis, bu açıklamayı dün El Cezire Televizyonuna yaptı. Seguis, çekilme işleminin, önceden belirlenen 20 Ağustos tarihinden önce yapılıp yapılmayacağı konusunda bilgi vermedi.

İsyancı militanlar, Filipinler askerlerinin 20 Temmuz’a kadar Irak’tan çekilmesini istiyor, aksi takdirde 46 yaşındaki rehine Angelo de la Cruz’un başını keserek öldürmekle tehdit ediyordu. 20 Temmuz tarihi daha önce Filipinler Cumhurbaşkanı Gloria Arroyo tarafından reddedilmişti.

Bu arada, Irak Devlet Başkanı Gazi el Yaver, hükümetinin, silahlarını bırakmayı kabul eden direnişçiler için af çıkartacağını bildirdi.

İngiliz Financial Times gazetesine demeç veren El Yaver, affın bu hafta açıklanacağını, ancak katiller, ırz düşmanları ve adam kaçıranların aftan yararlanamayacağını vurguladı.

Irak Devlet Başkanı, af için tanınan sürenin dolmasından sonra tekrar ölüm cezası uygulamasına geçileceğini ancak bu cezanın çok ciddi suçlar için verileceğini kaydetti.

XS
SM
MD
LG