Erişilebilirlik

AB Irak'a Yardım Konusunu Görüşecek - 2004-07-13


Avrupa Birliği, Irak’ın ekonomisini ve demokratik kurumlarını yeniden yapılandırması için yapacağı katkı konusunda karar vermeye çalışacağını açıkladı.

Birliğe üye 25 ülkenin dışişleri bakanları Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile Brüksel'de biraraya geldi. Zebari, Avrupa Birliği’nden Irak’ta daha büyük rol üstlenmesini istemişti.

Irak Dışişleri Bakanı Zebari, Brüksel'deki görüşmelerinden sonra Avrupa Birliği’ne ülkesine en büyük insani yardımı sağladığı için teşekkür ederken, katkısını genişletmesini istedi. Zebari, "Avrupa Birliği’nden siyasi olarak daha büyük bir varlık göstermesini istiyoruz. Bağdat’ta açılacak bir temsilcilik Irak halkı tarafından memnuniyetle karşılanacaktır” dedi.

Avrupa Birliği Irak’ın yeniden inşası ve insani projelerde kullanılmak için bu yıl 371 milyon Dolar yardım yapıyor. Aynı miktarın gelecek yıl da sağlanması öngörülüyor. Birlik Dışişleri Bakanları, Irak’taki varlıklarını genişletmek için güvenlik durumunun düzelmesini bekleyeceklerini bildirdi.

Avrupalı diplomatlar, Irak’a ne şekilde yardım edileceği konusunun önümüzdeki günlerde ele alınacağını söylediler ve açık bir taahhütte bulunmadılar.

Avrupa Birliği dönem başkanlığını yürüten Hollanda’nın Dışişleri Bakanı Bernard Bot, Zebari’den Irak'ta ölüm cezasının kaldırılmasını istediklerini bildirdi ve “Ölüm cezalarına karşıyız ve bu konudaki temaslarımızın devam etmesini umuyoruz. Avrupa Birliği açısından verilen mesajın oldukça açık olduğu kanısındayız” dedi.

Irak'taki yeni yönetimin bazı üyeleri geçici bir süre için de olsa ölüm cezasının uygulanmasını istiyor. Birçok Iraklı Saddam Hüseyin ve rejiminin önde gelen liderlerinin bu cezaya çarptırılmalarını talep ediyor.

Irak Dışişleri Bakanı Zebari, kişisel olarak ölüm cezasına karşı olduğunu, ancak mevcut durumun sert önlemler gerektirdiğini vurgularken şöyle dedi: “Kurmaya çalıştığımız özgür ve demokratik Irak’ta ölüm cezasına yer olmamasını istiyoruz. Diğer taraftan mevcut düzeni yıkmaya çalışan teröristlerle karşı karşıyız. Masum insanların canına kıyan bu caniler his ve insan bilincinden yoksun insanlar. Güvenlik durumunu kontrol altına almak için yeni hükümetin sert tedbirler alması gerekiyor.”

Bu arada Fransa, Irak'la 1991 yılındaki Körfez Savaşı’nın başında kestiği diplomatik ilişkilerini yeniden kuruyor. Siyasi uzmanlar, Fransa’nın bu kararında, Fransız şirketlerinin Irak’taki projelerden pay elde etmesini güvence altına alma kaygısının yattığına inanıyor.

XS
SM
MD
LG