Erişilebilirlik

7 Temmuz 2004 - 2004-07-07


Başkan ve başkan yardımcısı adayı iki senatör, Demokrat partinin ön seçimlerinde rakip olduklarını hatırlatan New York Times, Kerry’nin buna rağmen Edwards’ı seçmesini kendine olan güveninin bir ifadesi olarak yorumluyor:

'Demokrat Parti’nin başkan adayını belirleyen önseçim sürecinde, partililer başkanlığa en iyi hazırlanmış isim olan John Kerry ile en dikkat çekici aday olan John Edwards arasında tercih yapmakta zorlanmıştı. Ancak sonuçta, oylarını tecrübeden ve sorunlara hakimiyetten yana kullandılar. Bunun sonucu olarak da, beklenen oldu ve deneyimli bir başkan adayı parlak bir kampanya yürütüyor. Demokrat partili birçok seçmen Edwards’ın da kampanyaya katılmasından memnun.'

Washington Post da, Senatör Kerry’nin kararını siyasi açıdan akıllı bir adım olarak değerlendiriyor. Kerry’nin tercihini Edwards’dan yana kullanmasını, seçimlerde Bush’u yenme kararlılığını bir göstergesi olarak yorumlayan gazete, Edwards’ın sadece Güneyli seçmenleri değil kırsal nüfusu da etkileyebileceğini vurguluyor:

'Şimdi aynı ekip içinde yer alan bu iki ismin, geçmiştekinden farklı bir ilişkiye girerek, birbirlerinin en kötü siyasi dürtülerini değil, en iyi yönlerini açığa çıkaracaklarını umuyoruz. Eğer Edwards, Kerry’nin kampanyasını daha enerjik ve insancıl bir hale getirmesine yardımcı olursa, Kerry gerçekten de akıllıca bir tercihte bulunmuş olacaktır.

Kızışan başkanlık seçiminin yanı sıra, Irak’taki gelişmeler de gündemdeki yerini koruyor. 'Terör ve Liberalizm' kitabının yazarı Paul Berman, Los Angeles Times’a yazdığı makalede, Irak’a karşı açılan savaşı sol bir bakış açısıyla yorumluyor. Dünya çapında sol hareketlerin savaşa karşı çıkmasına rağmen, Irak savaşının haklı gerekçelere dayandığını savunan yazar, Irak’ta da başbakan yardımcılığı görevini üstlenen Kürt siyasetçi Berham Salih’in bütün Ortadoğu’da demokratik solun kahramanı olduğunu öne sürüyor:

'Bu, petrol için değil, demokrasi için yapılan bir savaştır. Anti-faşist bir savaştır. En azından şimdilik, Ortadoğu’da özgürlük mücadelesinin gerçekten önemli bir ismin başbakan yardımcılığına gelmesini sağlayan bir savaştır. Ve şimdi bu insan, dayanışma talebinde bulunuyor ve bunu hak ediyor.'

Dünyanın bütün dikkati Irak’a çevrilmişken Boston Globe, Afrika’daki gelişmelere dikkat çekiyor. Dünya Barış Vakfı başkanı Robert Rotberg imzalı makalede, Afrika’ya sadece insani bakış açısıyla yaklaşmanın yeterli olmadığı görüşüne yer veriliyor ve kara kıtanın artık stratejik bir bakış açısıyla değerlendirilmesi gerektiği kaydediliyor:

'Afrika sadece terör nedeniyle değil, tropik hastalıklar, iç çatışmalar, çöken ve çökmekte olan ülkeler nedeniyle de tam anlamıyla bir stratejik değere sahip. Ayrıca, yeni bulunan petrol kaynaklarının da büyük bir kısmı Afrika’da. Amerika’nın enerji ihtiyacının yüzde 20’si Afrika ülkelerinden sağlanabilir.'

XS
SM
MD
LG