Erişilebilirlik

Olimpiyat Meşalesi İstanbul'da Dolaştırılıyor - 2004-07-06


2004 Atina Olimpiyat Oyunları Meşale Koşusu, İstanbul'da başladı. 50 kilometrelik yol katedecek meşale, şehrin Avrupa ve Anadolu yakalarını geçerek, turunu 125 kişinin elinde tamamlayacak.

Türkiye'nin ilk bayan FIFA hakemi Lale Orta'nın koşusuyla başlayan organizasyon, 3 olimpiyat şampiyonluğu bulunan eski halterci Naim Süleymanoğlu'nun elinde sona erecek.

Meşalenin yakılmasından önce düzenlenen törende Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Togay Bayatlı, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jaques Rogge'nin mesajını okudu.

Ataköy Olimpiyatevi'nde düzenlenen törende TMOK Başkanı Togay Bayatlı, meşaleyi tutuşturup, eski milli atlet ve federasyon başkanı Jerfi Fıratlı ile eski TMOK Başkanı merhum Sinan Erdem'in torunu Sinan Erdem'e verdi. İkili, meşaleyi kısa bir süre taşıdıktan sonra ilk koşuyu yapacak olan Türkiye'nin ilk bayan FIFA hakemi Lale Orta'ya verdi.

27 ülkede 34 kenti dolaşacak meşalenin İstanbul ayağı, Anadolu’dan Avrupa’ya koşuluyor. Bu yüzden Boğaziçi Köprüsü bugün saat 19.00 ile 20.00 arasında trafiğe kapatılacak.

Atina’dan yola çıkan olimpiyat meşalesi, 13 Ağustos’ta Yunan başkentine geri dönecek ve 2004 Atina Olimpiyatları süresince yanmaya devam edecek.

XS
SM
MD
LG