Erişilebilirlik

5 Temmuz 2004 - 2004-07-05


İstanbul’daki NATO zirvesi bitse de, ittifakın geleceğiyle ilgili tartışmalar hala devam ediyor. Washington Post yazarlarından Jackson Diehl, NATO’nun zirve sırasında Irak güvenlik güçlerini eğitme ve Afganistan’a yeni birlikler gönderme kararı almasının Pentagon tarafından “istediğimiz her şeyi aldık” biçiminde yorumlandığını aktarıyor. Ancak yazar, anlaşmazlıkların çözüldüğü yönündeki iyimser atmosfere rağmen, özellikle Afganistan sorunu nedeniyle Amerika ile müttefikleri arasındaki güven krizinin aşılamadığını belirtiyor:

"Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai’nin İstanbul zirvesindeki umutsuz yardım arayışı aslında cevapsız kaldı. Şimdi, Afganistan’daki seçimlerin güvenliğin sağlanamaması nedeniyle ertelenmesi ihtimal dahilinde. Eğer bu ihtimal gerçekleşirse, bunun sorumluluğu NATO’da olacak ve İttifakın uyumu açısından bunun vahim sonuçları olacak. Avrupalı yönetimler, kendi açılarından Bush’un çok yönlü politikaya dönüşünü kuşkuyla karşılıyor ve bunun sonucu olarak tehlikeli ve pahalı olduğu kadar karşılığını da alamayacakları bir operasyona sıcak bakmıyor."

Washington Times’da ise İran’ın nükleer programıyla ilgili bir değerlendirme dikkat çekiyor. Gazetenin yazarlarından Arnaud de Borchgrave imzalı makalede, Amerika’nın İran’daki nükleer tesislere yönelik bir operasyona girişmesinin ciddi sonuçlar doğurabileceği vurgulanıyor. Yazar, İsrail’in kendi ulusal güvenliği açısından ciddi bir tehdit olarak gördüğü İran’ın nükleer silahlanma programına karşı, gerekirse kendi başına harekete geçmeye hazırlandığını ifade ediyor:

"Avrupalılar, hala siyasi, ekonomik ve ticari yaptırımların İran’ı hizaya getireceğini düşünüyor. Bush yönetimi ise tam bir açmaz içinde. İsrail’in yüzlerce stratejik ve taktik nükleer silaha sahip olmasına karşın, İran’ın nükleer silahlanma hakkı olmadığını nasıl öne sürebilecek? İran’a karşı alınacak önleyici bir tedbir ise, Bush yönetiminin İsrail ile Filistin arasında tarafsız arabulucu rolünün inandırıcılığına vurulacak son darbe olacaktır."

New York Times ise küresel ısınmayla ilgili bir makaleye yer veriyor. Stuart Eizenstat ve David Sandalow isimli iki çevre uzmanı tarafından kaleme alınan makalede, Rusya’nın Kyoto protokolünü onaylamasına rağmen, bunun yeterli olmadığı ve küresel ısınmaya karşı yeni stratejiler geliştirilmesi gerektiği görüşüne yer veriliyor:

"Şu anki durumun devamı halinde, sera etkisi yapan gazların konsantrasyonu, bugün doğan çocukların yaşam süresi içinde, son 50 milyon yıldakinden daha yüksek bir düzeye ulaşacak. Kyoto protokolü, tek başına bu sorunun çözümüne yetmez. Amerika onaylamadığı ve bir çok gelişmekte olan ülke kapsam dışı bırakıldığı için, Kyoto protokolü küresel gaz emisyonunun yarısından daha azını kapsıyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde yeni bir strateji geliştirilmesi büyük bir önem taşıyor."

Los Angeles Times ise, Güney Asya’nın iki nükleer gücü olan Hindistan ve Pakistan arasındaki son gelişmeleri mercek altına alıyor. Gazete, iki yıl önce savaşın eşiğine gelen iki ülkenin dışişleri bakanları arasında yapılan görüşmelerde, somut sonuçlara ulaşılamamasına rağmen, atılan küçük adımların bile büyük önem taşıdığını vurguluyor:

"2002 yılında, iki ülkenin sınıra yaklaşık bir milyon asker yığdığı günlerde, böyle bir gelişme sağlanabileceği bile düşünülemezdi. Onlarca yıldır süren sorunlar birkaç haftada veya ayda çözülemez. Ancak iki ülke, eğer sınıra yığınak yapmaktan ve füze denemelerinden vazgeçip görüşmeleri sürdürürse, barış içinde yaşamak konusunda bir anlaşmaya varabilecektir."

XS
SM
MD
LG