Erişilebilirlik

Van Valisi'ne Bombalı Saldırı: Üç Kişi Öldü - 2004-07-02


Van Valisi Hikmet Tan'ın makam otosuna vilayete giderken saldırı düzenlendi. Vali Tan, saldırıda yara almadığını bildirdi.

Emniyet yetkilileri, Vali'nin aracının bulunduğu konvoy Ordu Caddesi Mavi Plaza önünden geçtiği sırada yol kenarına parkedilmiş bir araca yerleştirilen bombaların uzaktan kumandayla patlatıldığını söylüyor.

Bu sabah saat 09:15'de düzenlenen saldırıda, ilk belirlemelere göre en az üç kişi yaşamını yitirdi, 24 kişi de yaralandı.

TV-8'e açıklama yapan Van Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doktor Enver Sultanoğlu, yaralılardan 7'sinin durumunun ciddi olduğunu söyledi

Vali Hikmet Tan, televizyon kanallarına yaptığı açıklamada olay anını şu sözlerle anlattı:

"Sabah saatlerinde, 09:15'te işe gitmek için hareket ettik. Konvoyumuzun geçtiği Ordu Caddesi'ndeki Mavi Plaza önünde bomba patladı. Bir anda ne olduğunu anlamadık. Sonra, güvenlik güçleri müdahalede bulundu. Olayla ilgili olarak hemen çalışma başlattık. Ben ve koruma polisimde ise bir sorun yok. Sadece aracımızın ön ve arka camı patladı."

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er, Van Valisi Hikmet Tan'a yönelik bombalı saldırının terör örgütü PKK/Kongre-Gel tarafından gerçekleştirildiğini değerlendirdiklerini söyledi.

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, bombalı saldırıyı nefretle kınadı ve "Türkiye'de barış ve huzur ortamı devam edecektir, bunu bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir," dedi.

Eski DEP'liler Kınadı

Kapatılan DEP'in bir süre önce tahliye edilen 4 eski milletvekili Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak, Van Valisi Hikmet Tan'a yönelik bombalı saldırıyı kınadı.

Zana ve arkadaşları adına yapılan yazılı açıklamada şöyle deniyor:

"Van Valimiz Sayın Hikmet Tan'a bombalı bir saldırı düzenlendiğini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Bu saldırı kimden gelmiş olursa olsun kınıyor, olayda yaşamını yitirenlere Tanrı'dan rahmet, yakınları ve dostlarına başsağlığı, olaydan yara almadan kurtulan Sayın Valimiz ve tüm yaralılara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, acil şifalar diliyoruz."

XS
SM
MD
LG