Erişilebilirlik

Saddam Hüseyin: 'Suçlu Değilim' - 2004-07-01


Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin bugün yargıç önüne çıkarıldı. Duruşmada Saddam Hüseyin hakkındaki iddianame okundu.

Bir Amerikalı askeri yetkili, Saddam'ın mahkemeye çıkarıldığını ve hukuki işlemlerin böylelikle başlamış olduğunu söyledi.

Mahkeme salonundan görüntü alması için Amerikan FOX News ile Katar'dan yayın yapan El Cezire televizyon kanallarına izin verildi. Fox News, mahkeme yargıcının devrik lidere adıyla seslenmesi üzerine Hüseyin'in "Siz kimsiniz. Ben Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'im" diyerek çıkıştığını duyurdu.

Haberlere göre devrik lider Saddam Hüseyin mahkeme belgelerini imzalamayı reddetti.

Mahkemeyi tiyatro olarak nitelendiren Saddam, asıl suçlunun ABD Başkanı George Bush olduğunu da söyledi.

Duruşma salonundaki sayılı gazetecilerden CNN muhabiri Christiane Amanpour, Kuveyt'in işgalini savunan Saddam'ın, bu ülkeyi Irak halkı için işgal ettiğini söylediğini aktardı.

Hüseyin'in duruşmadaki görüntüleri önümüzdeki dakikalarda televizyonlardan yayınlanacak.

Hukuki olarak Iraklılara devredilmesine rağmen hala Amerikalıların gözetiminde bulunan Saddam Hüseyin ve 11 eski yetkili artık savaş esiri değil ve Irak hukukuna tabi.

Saddam Hüseyin'le birlikte yargılanacaklar arasında eski Başbakan Birinci Yardımcısı Tarık Aziz ve 'Kimyasal Ali' olarak bilinen eski komutan Ali Hasan El Mecid de bulunuyor.

Irak geçici hükümeti Saddam Hüseyin’in hukuki denetimini koalisyon yönetiminden dün devralmıştı. Ancak, Saddam hala Amerikan ordusu tarafından korunuyor.

Bu arada, Irak Devlet Başkanı Gazi el Yaver, bazı suçlar için ölüm cezası uygulamasının yeniden yürürlüğe konulabileceğini söyledi.

Saddam Hüseyin geçen yıl Aralık ayında Amerikan askerlerince memleketi Tikrit yakınlarında yakalanmıştı.

XS
SM
MD
LG