Erişilebilirlik

Saddam Hüseyin Iraklıların Elinde - 2004-06-30


Irak geçici hükümeti, hapisteki eski lider Saddam Hüseyin’le birlikte eski yönetimin üst düzeydeki 11 yetkilisini Koalisyon yönetiminden bugün resmen devraldı. Ancak kaçmasını önlemek için Saddam`ı Amerikalı askerler korumaya devam edecekler.

Devrik lider ile yönetiminin üst düzey yetkilileri bugün Iraklı bir yargıç önüne çıkarıldı.

Amerikalı bir yetkili, ABD`nin Saddam ve diğer tutukluları yargılanmak üzere resmen Irak`ın yeni hükümetine verdiğini ancak Saddam`ın hapiste gözetiminin ABD askerleri tarafından yürütülmesine devam edileceğini söyledi.

Saddam Hüseyin ve diğer 11 kişinin Irak mahkemesi önünde yargılanmaları da yarın başlayacak. İlk oturumda sanıklara, haklarındaki suçlamalar resmen okunacak.

Saddam`ın eşi tarafından eski diktatörü savunmak için tutulan 20 kişilik ekipte yer alan Fransız avukat Emmanuel Ludot, eski devlet başkanının herhangi bir mahkemeyi ya da yargıcı tanımayı reddedeceğini belirtti.

Irak Başbakanı İyad Allawi, eski diktatörün, halkına tanımadığı adaletle şimdi kendisinin yargılanacağını söyledi.

Allawi, “Saddam Hüseyin avukat tutma hakkına sahip olacak. Hüseyin avukat tutacak paraya sahip değilse, hükümet avukatların parasını ödeyecek. Yargılama, Saddam Hüseyin dönemindekilere benzemeyecek, açık ve adil olacak.” dedi.

Suçlamalar arasında soykırım, insanlığa karşı işlenen suçlar ve savaş suçlarının yeralması bekleniyor.

Yargılama halkı açık yapılacak ve henüz yakalanmamış bazı zanlılar da gıyaplarında yargılanacaklar.

Saddam Hüseyin Aralık ayında, Bağdat’ın kuzeyinde doğum yeri Tikrit yakınlarında bir çiftlikte ele geçirilmişti.

Saddam`la birlikte yargılanacak 11 kişi arasında, eski Başbakan Tarık Aziz ve kimyasal silah kullandığı için "Kimyasal Ali" olarak bilinen Ali Hasan el Macid de bulunuyor.

XS
SM
MD
LG