Erişilebilirlik

Türkiye Teröristlerin İsteklerini Reddediyor - 2004-06-27


Türkiye Irak’ta üç Türk vatandaşını kaçıranların isteklerini reddediyor.

Savunma Bakanı Vecdi Gönül, NATO zirve toplantısı için bulunduğu İstanbul’da, Ameirka Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'le görüştükten sonra gazetecilere Türkiye’nin 20 yılı aşkın süredir terörle mücadele ettiğini ve bu tür isteklerin hiçbir zaman sonuç vermediğini söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell da CNN televizyonunda Türkiye'den katıldığı bir program sırasında kaçırılan üç Türk'ün yerlerinin belirlenmesi ve kurtarılmaları için Amerika'nın elinden gelen çabayı gösterdiğini bildirdi.

El Kaide teröristi Ebu Musab El Zarkavi’ye bağlı oldukları bildirilen silahlı kişiler, Türk şirketleri, Irak’ta Amerika ve müttefiklerini desteklemekten derhal vazgeçmediği takdirde üç rehineyi Salı günü başlarını keserek öldürme tehdidinde bulunmuştu. Arap El Cezire televizyonu, teröristlerin, Türk halkını Başkan Bush’u protesto eylemleri düzenlemeye çağırdığını da bildirdi.

Irak’ta son aylarda girişilen ve çok sayıda insanın ölümüylü sonuçlanan bir dizi saldırıdan Ürdün’lü Ebu Musab El Zarkavi’nin sorumlu olduğu belirtiliyor. Amerikan hükümeti, Zarkavi’nin yakalanmasına yardımcı olacak kişilere 10 milyon Dolar ödül vereceğini açıkladı.

XS
SM
MD
LG