Erişilebilirlik

'Siyasette Laik Ancak İnançları Güçlü Bir Ülke' - 2004-06-27


Başkan Bush, Ankara'ya yaptığı çalışma ziyaretinden sonra yarın başlayacak NATO zirvesi için İstanbul'a geçti.

Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı İstanbul'da Bush'un havaalanından şehre gelişiyle ilgili planda da değişiklik yapıldı. ABD Başkanı Atatürk Hava Limanından zırhlı otomobil yerine helikopterle şehre götürüldü.

Bush İstanbul'da ilk olarak Müslüman, Hristiyan ve Musevi dinadamlarıyla biraraya geldi. Bu görüşmeye Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, Fener Rum Patriği Bartholomeus, Ermeni Patriği Mutafyan, Hahambaşı İshak Haleva ve Süryani Ortodoks Metropoliti Yusuf Çetin katıldı. Başkan Bush görüşmeden önce gazetecilere, bu din adamlarının Türkiye'nin en iyi özelliklerinden birini temsil ettiğini, Türkiye'nin siyaseti laik, inançları ise kuvvetli bir ülke olduğunu söyledi.

Bush İstanbul'da daha sonra NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer'le görüştü.

Bu görüşmeden önce gazeteciler, Bush'a, Irak'ta üç Türk vatandaşının kaçırılarak ölümle tehdit edilmesinin İstanbul zirvesine gölge düşürüp düşürmeyeceğini sordu. Başkan Bush bu soruya üç kişinin rehin alınmasından üzüntü duyduğunu belirten bir jestle "hayır" diye cevap verdi. Bush, terörizmle savaşı kastederek NATO ittifakının yeni tehlikelere hazır olması gerektiğini belirtti. Başkan şöyle konuştu:

"NATO'nun görev tanımını değiştirmeyi ve 21'inci yüzyılın tehditlerine hazır hale gelmesini sağlamayı umudediyorum. NATO'nun askeri açıdan da 21'inci yüzyılın tehditlerine hazır duruma gelmesini sağlamak için çalışacağız."

Başkan Bush İstanbul'da daha sonra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in NATO zirvesine katılan devlet ve hükümet başkanları onuruna Dolmabahçe Sarayı'nda verdiği akşam yemeğine katıldı.

Ankara Görüşmeleri

Adının açıklanmaması koşuluyla gazetecilere bilgi veren Bush yönetiminin yüksek düzeydeki bir yetkilisi, Başkan Bush'un Ankara'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le yaptığı görüşmelerin çok olumlu geçtiğini söyledi.

Yetkili, Amerika ile Türkiye arasında geçmişte Irak konusunda yaşanan bütün görüş ayrılıklarının artık bir kenara bırakıldığını belirtti ve Türkiye'nin, Irak'taki çıkarlarının Amerika'nın çıkarlarıyla paralel olduğuna inandığını söyledi. Amerikalı yetkili, iki ülkenin de istikrarlı, başarılı, komşularıyla barış içinde ve azınlıklarına saygılı bir Irak görmek istediklerini vurguladı.

Bush yönetimi yetkilisi, Başkanın, Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Sezer'le görüşmelerinde Irak'taki Türk rehinelerin durumunu gündeme getirerek bu konuda iyi dileklerini ifade ettiğini bildirdi. Başkanın, bu olayın terörle savaşta düşmanın gerçek niteliğini ortaya koyduğunu da söylediği belirtildi.

Türk kaynakları da Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Sezer'in, Başkan Bush'la görüşmelerinde Kıbrıs'ta Birleşmiş Milletler planını onaylayan Türk tarafının tecrit edilmiş durumuna son vermek için Amerika'nın vaadettiği adımların atılmasını; Kuzey Irak'ta ise Amerika'nın PKK terör örgütünü ortadan kaldırma konusundaki sözünü tutmasını istediklerini belirtti.

XS
SM
MD
LG