Erişilebilirlik

Bush Ankara'da Erdoğan'la Görüştü - 2004-06-27


ABD Başkanı George W. Bush, Ankara'daki temaslarına bu sabah Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Başbakanlık Konutu'nda görüşerek başladı. Erdoğan, ABD Başkanı'nı kapıda karşıladı.

İki liderin gazetecilere görüntü vermesinin ardından Başkan Bush, yaptığı kısa açıklamada Türkiye'yi ilk defa ziyaret ediyor olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bush "İstanbul'da çok anlamlı görüşmeler yapılacak. NATO nasıl güçlendirilir, Türkiye'nin AB'ye tam üye olarak alınması, Irak ile komşuluk ilişkileri gündemde. Sizinle ve NATO ortakları ile verimli görüşmeler bekliyorum" dedi.

Bush şunları söyledi:

"Çok anlamlı görüşmeleri pek çok konuda ele almayı sabırsızlıkla bekliyorum. İkili ilişkiler, NATO`yu nasıl güçlendirebiliriz, bu ülkenin iyi insanlarının AB`den bir üyelik tarihi alması gerektiğine inanıyorum sonuç itibariyle AB`ye tam üye olabilmeniz için. Aynı zamanda sizlerle pek çok konuda çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Komşuluk ilişkileri, Irak ve diğer konular üzerinde. Bu çerçevede ülkenizin teşkil ettiği örneği, bölgede bir müslüman ülke olarak teşkil ettiği önemi taktirle karşılıyorum. Ülkeniz demokrasi, hukuk devleti ve özgürlüğü kucaklayan bir ülke. Dolayısı ile size minnettarım müteşekkirim. Size çok teşekkür ediyorum ve NATO ortaklarımıza verimli görüşmeleri gerçekleştirmeyi sabırsızlıkla bekliyorum."

Erdoğan, Bush'un Türkiye'yi ilk defa ziyaret ettiğine dikkat çekerek, "Görüşmelerinin hayırlı olmasını ve ziyaretin kendisi için de olumlu geçmesini temenni ediyorum" dedi.

Başbakanın eşi Emine Erdoğan ise ABD Başkanı'nın eşi Laura Bush'u ağırladı. Görüşmeye Dışışleri Bakanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül de katıldı.

Başkan Bush, Erdoğan ile görüşmesinin ardından Anıtkabir'e hareket etti.

Bush, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün mozalesine çelenk koydu ve saygı duruşunda bulundu.

Başkan daha sonra da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşecek.

XS
SM
MD
LG