Erişilebilirlik

Bush'tan Türkiye'ye AB Desteği - 2004-06-26


ABD Başkanı George W. Bush, İstanbul'daki NATO Zirvesi öncesinde İrlanda'daki AB-ABD Zirvesi'nde Avrupalı liderlere, Türkiye'nin AB üyeliği için gerekli koşulları yerine getirdiğini söyledi ve tam üyelik müzakerelerini başlatmaları çağrısında bulundu.

Başkan, İrlanda'da Shannon kentindeki tarihi Dromoland şatosunda, bugün yapılan ABD-AB zirvesinin ardından AB yetkilileriyle ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Bush, "Türkiye'nin, Avrupalı kimliği ve İslami geleneği bulunan bir ülke" olduğunu vurgulayarak, "Türkiye, üyelik için Avrupa Birliği standartlarını karşılıyor. AB, Türkiye Cumhuriyeti ile tam üyeliğe gidecek müzakereleri başlatmalıdır" diye konuştu.

Bush'un bu sözleri üzerine Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi ve AB-ABD zirvesine ev sahipliği yapan İrlanda Başbakanı Bertie Ahern'den bir yorum gelmedi.

ABD Başkanı, basın toplantısının ardından Türkiye'ye gitmek üzere yola çıkacağını belirterek, bu ziyareti sabırsızlıkla beklediğini kaydetti.

Bush Ankara'da

Başkan Bush ve eşi Laura Bush'la Amerikan heyeti üyelerini taşıyan Başkanlık Özel Uçağı, bu akşam 21 dolayında Ankara Esenboğa Havaalanına indi.

Başkan, eşi Laura Bush, Dışişleri Bakanı Colin Powell ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleeza Rice'ın da yer aldığı kalabalık bir heyetle Ankara'ya gitti.

Bush için Ankara'da birçok yol bugün saat 18.00'den itibaren pazar günü saat 14.00'e kadar trafiğe kapatıldı. Güvenlik gerekçesiyle trafiğe kapatılan yollar arasında, Başkent'in en işlek caddeleri de var.

XS
SM
MD
LG